Meta artık Beyond VR fitness şirketinin sahibi

 Meta artık Beyond VR fitness şirketinin sahibi
Okunuyor Meta artık Beyond VR fitness şirketinin sahibi

İkili, planları hakkında pek fazla detay vermedi, fakat Within, Ekim 2021’de Meta’nın Reality Labs kanadı altında Supernatural antrenman içeriği geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

Anlaşma bir müddettir sallantıdaydı. Federal Ticaret Komitesi (FTC), Temmuz 2022’de Meta’nın Within ve Beat Sabre yaratıcısı Beat Games üzere kıymetli geliştiricileri satın alarak VR hakimiyetine gerçek yol almaya çalıştığını sav ederek muahedeyi engellemek için bir antitröst davası açmıştı.

Bu ortada Meta, daha fazla vakit kazanabilmek için satın almayı ertelemeyi kabul etmişti. Lakin geçen hafta bir federal mahkeme, FTC soruştururken birleşmeyi engellemeye yönelik ihtiyati önlem kararını reddetti. Kurul da bunun üzerine ziyana itiraz edilmemesine karar verdi.

Meta artık Beyond VR fitness şirketinin sahibi

Hamle, Meta’ya çok kritik bir anda en tanınan VR fitness uygulamalarından biri üzerinde denetim imkanı vermiş oldu. Meta, büyük kayıpları ile sanal gerçeklikte daha fazla açık teşviğin olmaması ortasında, meta kainata dönmekte zorlanıyor. Within, nispeten niş bir kitleye yönelik olsa da, Meta’ya hem bir fitness sistemi hem de bir abonelik hizmeti sağlayacak. Ayrıyeten Meta’nın PlayStation VR2’yi de içeren büyüyen bir kulaklık dalgasına karşı rekabet etmesine yardımcı olacak.

Ancak, muahedenin sağlanması FTC için pek de yeterli bir haber değil. Satın alma soruşturması komite lideri Lina Khan’ın Big Tech üzerindeki baskısı için yürüttüğü bir test niteliğindeydi. Microsoft’un Activision Blizzard’ı devralmasıyla ilgili antitröst davası üzere gayret edilmesi gereken diğer savaşlar olsa da, bu, düzenleyicinin büyük şirketleri denetim altında tutmasının pek de kolay olmayacağını da gösteriyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap