Meta kirli işlerine aralıksız devam ediyor!

 Meta kirli işlerine aralıksız devam ediyor!
Okunuyor Meta kirli işlerine aralıksız devam ediyor!

Bloomberg, Bright Data’ya karşı açılan bir Meta davasından, Facebook sahibinin öbür web sitelerini kazımak için ortağına para ödediğini gösteren yasal dokümanlar elde etti. Meta sözcüsü Andy Stone, Bloomberg ile yaptığı bir görüşmede ilgiyi doğruladı, fakat şirketinin Bright Data’yı rakipleri hedeflemek için değil, marka profilleri oluşturmak, “zararlı” siteleri tespit etmek ve kimlik avı kampanyalarını yakalamak için kullandığını söyledi.

Stone, yasal olarak yapıldığı ve sitelerin hizmet kurallarına uyulduğu sürece bilgi kazımanın “meşru bütünlüğe ve ticari amaçlara” hizmet edebileceğini kelamlarına ekledi. Meta, yüklenicinin Facebook ve Instagram’dan data toplayıp satarken şirket kurallarını ihlal ettiği savının akabinde Bright Veri ile muahedesini feshetti.

Ne Bright Veri ne de Meta hangi siteleri kazıdıklarını söylemiyor. Bright Veri, sırf halka açık bilgileri topladığını ve hem Avrupa Birliği hem de ABD yönetmeliklerine uyduğunu savunarak Facebook ve Instagram’ı kazımaya devam etmek emeliyle Meta’ya karşı çıkıyor.

Meta kirli işlerine aralıksız devam ediyor!

Meta, platformlarından müsaadesiz bilgi çaldıkları için bireylere ve şirketlere yıllarca dava açtı. Kimi durumlarda, şirketleri faaliyetlerini gizlemek ve oturum açmayı gerektiren hassas detaylara erişmekle suçladı. Örneğin geçen yıl Meta, Octopus’a oturum açma bilgilerini topladığı ve doğum tarihleri ve telefon numaraları üzere özel bilgileri aldığı bildirilen bir araç nedeniyle dava açtı.

Bununla birlikte, Bright Data ifşası, kimileri kazıyıcılarla ilgili olanlar da dahil olmak üzere çok sayıda saklılık ihlali suçlamasıyla karşı karşıya kalan bir şirket için âlâ bir görünüm sağlamıyor. AB, Facebook kullanıcılarını özel bilgileri ele geçiren ve ifşa eden kazımaya karşı koruyamadığı teziyle Meta’ya geçen sonbaharda 265 milyon euro para cezası verdi. Bu son hadisenin daha fazla sorun çıkaracağı muhakkak değil fakat muhakkak Meta’nın savunmasına yardımcı da olmayacak.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap