• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Microsoft, Edge’yi Chrome’den daha tanınan hale getirebilmek için elinden geleni yapıyor

Microsoft, Edge’yi Chrome’den daha tanınan hale getirebilmek için elinden geleni yapıyor

 Microsoft, Edge’yi Chrome’den daha tanınan hale getirebilmek için elinden geleni yapıyor
Okunuyor Microsoft, Edge’yi Chrome’den daha tanınan hale getirebilmek için elinden geleni yapıyor

Windows 10 ve 11’in kutudan çıkan varsayılan tarayıcısı olan Microsoft Edge, genelde Chrome yahut öbür bir tarayıcıyı indirmek için gidilen bir araç olarak kullanılıyor.

Bu durum, Microsoft’u kullanıcıların Edge’de kalmaları için daha agresif bir siyaset izlemeye itti. Artık Edge Canary aracılığıyla Chrome yüklemeye çalışıldığında, tarayıcının iki reklam göstermeye başladığı anlaşılıyor. Bunlardan birincisi (çok küçük olan) Chrome web sitesi yüklendiğinde ekranda belirir. İkincisi ise, devasa boyutlardaki tam ekran banner olarak indirmenin başlamasıyla birlikte karşımıza çıkar.

Microsoft, Edge’yi Chrome’den daha tanınan hale getirebilmek için elinden geleni yapıyor

Microsoft ayrıyeten Chrome’a gölge düşürmek için sözcüklerle oynamaktan da çekinmiyor. Banner, Edge’in Chrome ile birebir teknolojiyi kullandığını, fakat “Microsoft’un eklenen güveni” ile kullanıldığını bu durumun değiştiğini vurguluyor. Fakat bu “güven”, bilgisayarınızın birinci açılışında reklam sağlayıcılara bağlanacağı “güven”dir. Edge’in size daha fazla “önerilen içerik” verip Bing’i zorlaması ve tıklama yapmadan bile Edge’i kaldıramamanız “güven”dir.

Ayrıca, kullanıcı tabanını artırmak için kuşkulu şeyler yapan tek şirket Microsoft değil. Google da Chrome’u tanıtmak için bannerlar gösteriyor, lakin bunlar sadece şirketin web sitelerinde görünür. Google, Firefox web sitesine reklam enjekte etmez ve diğer bir tarayıcı indirmek istediğinizde protesto da etmez. Tabi hal bu türlü olunca da Microsoft’un mevcut gücünü rekabet kurallarına ters olarak kullandığını söylemek de kaçınılmaz bir son halini alıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap