Microsoft önümüzdeki çeyrekte kıymetli bir gelir bekliyor

 Microsoft önümüzdeki çeyrekte kıymetli bir gelir bekliyor
Okunuyor Microsoft önümüzdeki çeyrekte kıymetli bir gelir bekliyor

Şirket ikinci çeyrekte geçen yıla nazaran %2 artışla 52,7 milyar dolar gelir elde etti, ki bu analistlerin beklediği 52,9 milyar dolardan birazcık daha az bir kayıp. Şirketin karı da %12 düşerek 16.4 milyar dolara geriledi ve bu eğilim yıl boyunca devam edebilir.

Sallantıdaki PC pazarına karşın Microsoft, yıllardır bulut gelirlerini yüksek tutuyor ve bu devam edecek üzere görünüyor. Şirketin akıllı bulut işi geçen yıla nazaran %18 artarak 21,5 milyar dolara ulaştı. Microsoft’un kemer sıkması, şirketin ChatGPT yaratıcısı OpenAI’ye potansiyel olarak 10 milyar dolar daha yatırım yapmasını engellemedi ve bu yapay zekanın gelecekteki projelerinde değerli bir rol oynayacağının bir öbür işareti. Şirket yakında Azure OpenAI hizmetine ChatGPT’yi eklemeyi planlıyor ve bildirildiğine nazaran bu teknolojiyi Bing’e entegre etmeyi planlıyor.

Microsoft önümüzdeki çeyrekte kıymetli bir gelir bekliyor

Microsoft’un Windows, Xbox ve PC donanımını içeren Daha Şahsî Bilgi Süreç kısmı, yıldan yıla %19 düşerek 14,2 milyar dolara ulaştı. Bu PC pazarındaki gerilemenin direkt sonucu. Şirket, üreticilere Windows gelirinin %39, Xbox içeriği ve hizmetlerinin de %12 düştüğünü söylüyor. Aygıt geliri de %39 düştü ve Surface aygıtlarının tatillerde çok fazla talep görmediği ortaya çıktı.

Investing.com kıdemli analisti Jesse Cohen, “Microsoft’un kilit Azure bulut işindeki şaşırtan derecede güçlü performans, bulut optimizasyonlarında daha keskin bir yavaşlamaya işaret eden tasaları hafifletmek için yeterli” dedi. “Teknoloji yatırımcıları, Microsoft’un bulut işindeki yavaşlamanın korkulduğu kadar makus olmadığını görünce rahatladı.”

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap