Mide Balonu

 Mide Balonu
Okunuyor Mide Balonu

Tüm dünya genelinde başta sağlıksız beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzı gibi alışkanlıkların çoğalması ile beraber obezite ve obeziteye bağlı sağlık problemleri ile mücadele eden insanların sayısında her geçen gün hızlı artış yaşanıyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda obezite tedavisinde farklı tekniklerin kullanımı da bir o kadar artıyor.

Gastrik balon bir diğer ismi ile mide balonu geçici süre ile mideye yerleştirilmiş şişirilebilir olan bir tıbbi cihazdır. Obezite tedavisinde kullanılan mide balonu cerrahi işlem dışı uygulamalardan biridir. Diyet ve egzersizin kilo vermeye yardımcı olamadığı ve ameliyatın istenmediği ya da tavsiye edilmediği kişilerde kilo verdirmesi için uygulanır.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu mideye yerleştirme işleminden sonra hava ya da sıvı ile 400 ila 7 00 CC hacme kadar şişirilebilen silikon bir balondur. Mide balonu mideye yerleştirildikten 6 ay ya da bir sene arası değişen süreler sonrasında çıkarılması gerekir.

Mide balonunu yutmakta zorluk çeken bireyler için doktor ince bir stilet yardımı ile hastanın balonu yutmasına yardımcı olur. Balon mideye ulaştıktan sonra görüntüleme yöntemleri yardımı ile balının midede uygun yere ulaşıp ulaşılamadığı anlaşılır. Uygulama esnasında herhangi bir anestezi uygulaması yapılmadığı için hasta kısa süre içinde yaşama geri döner.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu kapsül formunda sıkıştırılmış bir tasarıma sahiptir. Bu balon hekim kontrolünde bol su ile yutulur. Kapsül ucunda bir bağlantı aparatı yer alır. Bu bağlantı aparatı ile balonun şişirilmesi sağlanır. Yutulan balonun midede doğru bir yere konumlandığını görebilmek için röntgen çekilerek doğrulama yapılır. Mide balonu uygun yerde ise şişirilme işlemi yapılır.

Yutulabilir mide balonu işleminde yerleştirme ve çıkarma aşamalarında anestezi ve endoskopi gerektirmemesi sebebiyle yutulabilir mide balonu diyet ve egzersiz ve kilo vermede zorluk çeken hastaların çoğunlukla tercih etmiş olduğu yöntemlerden bir tanesidir.

Yutulabilir Mide Balonu Yaptıranlar

Yutulabilir mide balonu işlemi esnasında hastaya daha rahat hissettirmek için hastaya sedasyon uygulanır. Yutulabilir mide balonu işlemi endoskopi tekniği ile yapıldığı için işlemden önce belirli bir süre hastanın bir şey yemesi ya da içmesi tavsiye edilmez. Yutulabilir mide balonu yaptıran kişilere işlem öncesinde yapılması gerekli olan işlem detaylı bir şekilde anlatılır. Bu duruma bağlı olarak da yutulabilir mide balonu tedavisi olan kişiler tedaviden yana pozitif yorumlar yapmaktadır.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

Mide balonu kullanıcı yorumları arasında balonun bireye yeni bir besleme düzeni kattığı ifade ediliyor. Yutulabilir balon midenizde yer alırken çok fazla yemek yenmediği ve az miktarda yeme alışkanlığı kazanıldığı söyleniyor. Yutulabilir mide balonu sonrasında bireyin az miktarda besin alımı yaparak hızlı bir şekilde kilo verildiği kullanıcılar tarafından belirtiliyor.

Yutulabilir mide balonu hastaneden hastaneye, doktorun uygulayacağı tedavi yöntemine ve kullanılan tedavi malzemelerine göre değişiklik gösterdiğinden mide balonu fiyatları da bu duruma bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

Yutulabilir mide balonu fiyatları analizi yapılırken tercih etmeyi düşündüğünüz merkezleri birbirleri ile karşılaştırabilirsiniz. Yutulabilir mide balonu fiyatları uygulamanın yapılacağı merkezlere göre değişiklik gösterebilir. Başvuru yapılan merkezde bireye göre uygun tedavi yöntemine göre mide balonu fiyatı belirlenir.

Ameliyatsız olarak mide küçültme yöntemleri herhangi bir kesi ya da dikiş olmadan midenin hacmini küçülterek hastaların kısa süre içinde kilo vermesine Yardımcı olmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle doktorların hastaya uygulayacağı yönteme göre mide balonu fiyatları değişiklik göstermektedir.

https://www.drfirat.com/mide-balonu/ bilgi için hemen tıklayın.

Yorum Yap
Giriş Yap