Mobil de NFC Özelliği Nedir Nasıl Aktif Edilir ?

 Mobil de NFC Özelliği Nedir Nasıl Aktif Edilir ?
Okunuyor Mobil de NFC Özelliği Nedir Nasıl Aktif Edilir ?

Teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde hayatımızı kolaylaştıran pek çok özellik bulunmaktadır. Bunlardan biri de NFC teknolojisi. 10 yıldır Android telefonlarda var ama pek bilinmiyor. Hayatı kolaylaştıran bu özellik çok iyi bilinmediği için kullanılmamaktadır.

NFC, temassız işlemler söz konusu olduğunda oldukça kolaylık sağlıyor. NFC, Türkçe’de “Yakın Alan İletişimi” anlamına gelen Yakın Alan İletişimi anlamına gelir. Soruyu cevaplamak için, NFC nedir: NFC, akıllı telefonların, dizüstü bilgisayarların ve diğer cihazların yakın mesafedeyken veri alışverişi yapmasına izin veren kablosuz bir veri aktarım yöntemidir.

NFC, cihazlar arasında iki yönlü bir bağlantı oluşturarak cihazların birbirlerine basit komut bilgileri gönderip almalarını sağlar. Kimlik doğrulama ve bağlantı tamamen otomatiktir, PIN veya parola girmenize gerek yoktur. Akıllı telefonunuzda

NFC teknolojisini kullanmak için akıllı telefonunuzda bir NFC çipi bulunmalıdır. Uyumlu telefonunuzda NFC’yi nasıl etkinleştireceğiniz, işletim sisteminize bağlıdır. Android telefonunuzda NFC işlevini etkinleştirmek için, telefonunuzun Ayarlar uygulamasının Bağlı Cihazlar sekmesinde

NFC anahtarını Açık konumuna getirmeniz gerekir. Sistem genelinde bir izin vermek yerine, iPhone’lar belirli uygulamalar için NFC kullanımına izin vermeli veya reddetmelidir. Bunu yapmak için, ‘Ayarlar’ uygulamasındaki ‘Gizlilik’ sekmesini seçin, kullanmak istediğiniz belirli uygulamayı seçin ve NFC anahtarını ‘Açık’ konuma getirin. NFC, Android akıllı telefonunuzu yakındaki cihazlara bağlamanızı sağlar.

Bu özellik bir bağlantı kurar ve kablosuz bağlantı üzerinden veri gönderip alır. NFC işlevi, Wi-Fi ve Bluetooth’tan temel olarak farklıdır. Bu nedenle, NFC’nin çalışması için bir güç kaynağına ihtiyacı yoktur. NFC, Android telefonunuzla veri gönderip almanızı sağlar. NFC’nin bunun için üç modu vardır. Okuma veya yazma modunda, NFC afişlerinin etiketlerini okuyabilirsiniz.

Kart öykünmesi, telefonunuzun kartınızı tanımasını ve doğrudan telefon üzerinden ödeme yapmasını sağlar. Eşler arası mod, cihazlar arasında dosya aktarmanıza olanak tanır. NFC, cep telefonunuzla ödeme yapmanızı sağlar.

Bunun için öncelikle kredi kartınızı akıllı telefonunuza kaydetmeniz gerekiyor. Google Pay uygulamasını Android mağazasından telefonunuza yükledikten sonra kartlarınızı bu uygulamaya kaydedin. Temassız ödeme seçeneği sunan mağazalarda artık cep telefonunuzdaki NFC özelliğini etkinleştirerek temassız ödeme yapabilirsiniz.

Yorum Yap
Giriş Yap