Pakistan, üç günlük yasağın akabinde Wikipedia’nın mahzurunu kaldırdı

 Pakistan, üç günlük yasağın akabinde Wikipedia’nın mahzurunu kaldırdı
Okunuyor Pakistan, üç günlük yasağın akabinde Wikipedia’nın mahzurunu kaldırdı

TechCrunch’ın haberine nazaran, başbakan Shehbaz Sharif, yasağın “üzerindeki kimi sakıncalı içeriklere/küfür içeren unsurlara erişimi kısıtlamak için uygun bir tedbir olmadığını” belirledikten sonra yetkililere Wikipedia’nın engellemesini kaldırmalarını emretti. Sharif’in ofisi yaptığı açıklamada, “bu genel yasağın istenmeyen sonuçlarının” “sağladığı faydadan” daha ağır bastığını söyledi.

Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA), geçen çarşamba günü Wikipedia’ya yönelik erişim pürüzünü “geri çekti” ve site operatörlerini belli içeriği kaldırmaları yahut olumsuz sonuçları engellemek için 48 saatleri olduğu konusunda uyardı. Wikipedia görünüşe nazaran buna itiraz etti ve PTA siteyi cuma günü Pakistan’da engelledi.

Pakistan, üç günlük yasağın akabinde Wikipedia’nın pürüzünü kaldırdı

Bu ortada Sharif, “sosyal, kültürel ve dini hassasiyetlerimizi göz önünde bulundurarak, orantılılık mihenk taşı üzerinde Wikipedia ve başka çevrimiçi bilgi sitelerinde yayınlanan sakıncalı içeriğin kaldırılması yahut bunlara erişimin engellenmesi için” alternatif teknik tedbirleri araştırmak ve tavsiye almak için bir kabine komitesi kuruyor. Komite ayrıyeten, “yasa dışı içeriğin istikrarlı bir formda denetim edilmesini” amaçlayan başka teklifleri sunmakla da görevlendiriliyor.

Sharif, komiteden kabineye bir hafta içinde tavsiyelerde bulunmasını istedi. Bu, komite üyelerine içerik kontrolüne giren çok sayıda hususu tam olarak pahalandırmak ve tahlil etmek için fazla vakit tanımıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap