PlayStation 5 satış rekoru kırdı! Ne kadar satıldı?

 PlayStation 5 satış rekoru kırdı! Ne kadar satıldı?
Okunuyor PlayStation 5 satış rekoru kırdı! Ne kadar satıldı?

Geçtiğimiz ay PlayStation 5 üretim sıkıntıların ortadan kaltığını açıklayan Sony, 2022 yılının dördüncü çeyrek sayılarıyla da bunu kanıtladı.

Şirket, açıklanan bilanço sayılarına nazaran 2022 yılının son çeyreğinde 7,1 milyon PlayStation 5 satışı gerçekleştirdi. Açıklanan sayılara nazaran Playstation 5 şimdiye kadarki en güçlü üç aylık devrini geçirmiş oldu. Şirket, evvelki yıl tıpkı devirde ise 3,9 milyonluk satış yapmıştı.

PlayStation 5 üretiminin global çip kıtlığından olumsuz bir formda etkilenmesinin akabinde böylece geri dönüş sağlanmış oldu. Şirket yetkilileri bu tarihten itibaren PS5 satın almak isteyenlerin büyük bir meseleyle karşı karşıya kalmayacağını umduklarını söylüyor.

PS5 konsol satışlarındaki artış ile birlikte Sony yıl sonu kâr beklentilerini de güncelledi. Japon teknoloji şirketi yapılan güncelleme ile birlikte yıl sonu işletme karı iddialarını daha evvel 1,16 trilyon yenden 1,18 trilyon yene çıkardı. Bu sayı geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 2’lik bir kaybı işaret etse de son devirde yaşanan aksiliklerden sonra ileri gerçek kıymetli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Yüzde 17 arttı

PlayStation Plus abone sayıları da 46,4 milyona çıkmış durumda. Geçtiğimiz yıla nazaran yaklaşık 1,5 milyonluk bir düşüş yaşanmış olsa da abonelik hizmetlerinden elde edilen gelir ise yüzde 17 arttığı belirtiliyor.

22 Şubat’ta piyasaya çıkıyor

Şirket, 31 Mart 2023 tarihinde sona erecek olan 2022 mali yılının sonuna kadar ise 18 milyon oyun konsolu satmayı planlıyor. Şirket bu düzeye ulaşmak için ise üç aylık süreçte 5,2 milyon PS5 satışı daha gerçekleştirmek zorunda. Öbür yandan PSVR 2 gözlüğü ise 22 Şubat’ta piyasaya sürülecek. Sony yeni sanal gerçeklik gözlüğünden de kıymetli bir gelir etmeyi planlıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap