Qualcomm yeni amiral gemisi modelleri için geliştirdiği modemini tanıttı

 Qualcomm yeni amiral gemisi modelleri için geliştirdiği modemini tanıttı
Okunuyor Qualcomm yeni amiral gemisi modelleri için geliştirdiği modemini tanıttı

Mobil işlemci denildiğinde akla gelen birinci şirket olan Qualcomm, yeni jenerasyon 5G modemlerinden Snapdragon X75 5G’i resmen tanıttı. Snapdragon X75 5G, Snapdragon 8 Gen 2 tabanlı akıllı telefonlar için X70’in yerini alacak. Yeni modem yazılımı, evvelki modele nazaran daha süratli, daha güçlü ve daha akıllı. Ayrıyeten, X75 daha yüksek sürat ve bant genişliğine sahip birleşik 5G mmWave alıcı-verici ve geniş kapsama alanı ve makro ağ için tasarlanmış 6 GHz‘e kadar (sub-6GHz) bant ile donatılmış.

Qualcomm’un geliştirdiği Snapdragon X75, 3GPP spesifikasyonlarının 17 ve 18 numaralı revizyonlarına uyumlu olarak 5G teknolojisinin bir sonraki evrimi için standardı belirleyen birinci modem. Ayrıyeten, modem bir evvelki modele nazaran %25 daha küçük ve %20 daha az güç tüketiyor. Bu da yeni modemi selefinin önüne geçiriyor.

Qualcomm yeni amiral gemisi modelleri için geliştirdiği modemini tanıttı

Snapdragon X75’in geliştirilmesinde en değerli öncelik, düşük sinyal kalitesi ve gücü olan alanlardaki kontakları uygunlaştırmak oldu. Bu modem, asansörler, garajlar yahut yeraltı trenleri üzere yerlerde bile ilişkiyi sürdürmek için tasarlandı. Hareket halindeyken en uygun hücreyi seçmek için tasarlanan X75, ikinci kuşak yapay zeka hızlandırıcısı sayesinde kuvvetli ortamlarda pozisyon doğruluğunu artırıyor.

Snapdragon X75 şu anda test etabında ve 2023’ün ikinci yarısında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Birçok Android akıllı telefonunda kullanılması beklenen modem, Qualcomm’un en son teknolojik gelişmelerinden biridir. Lakin, bu modem ya da diğer özel versiyonları, Apple’ın gelecekteki iPhone modellerinde kullanılacak mı, şimdi aşikâr değil.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap