Resmen açıklandı! Türkiye’ye 1,78 milyar dolar destek!

 Resmen açıklandı! Türkiye’ye 1,78 milyar dolar destek!
Okunuyor Resmen açıklandı! Türkiye’ye 1,78 milyar dolar destek!

Pazarcık merkezli sarsıntılar sonrasında dünyanın dört bir tarafından maddi yardımlar sağlanmaya başlamıştı. Son olarak Dünya Bankası ise Türkiye’ye 1 milyar 780 milyon dolarlık dayanak sağlayacağını açıkladı.

Dünya Bankası, Türkiye’de meydana gelen yıkıcı sarsıntıların akabinde kurtarma ve kurtarma eforlarını desteklemek için yardım paketini açıkladı. Kuruluş, iki mevcut proje aracılığıyla 1 milyar 780 milyon dolarlık acil yardım sağlayacağını bildirdi.

Türkiye Sarsıntı, Sel ve Orman Yangınları Acil Tekrar Yapılanma (TEFWER) ve İklim ve Afete Güçlü Kentler Projesi kapsamında bu yardımların ulaştırılacağı aktarıldı. Dünya Bankası ayrıyeten felaketin boyutunu varsayım etmek, kurtarma ve tekrar inşa dayanağında öncelikli alanları belirlemek için süratli bir hasar değerlendirmesi başlattı.

Dünya Bankası, felaketten etkilenen insanları desteklemek için ek 1 milyar dolarlık operasyon da hazırlayacağını söyledi. Türkiye için düzenlenen acil yardım, belediye seviyesinde temel altyapının yine inşasında, ek finansman ise düzgünleştirme ve yine inşa uğraşlarını desteklenmesinde kullanılacak.

Dünya Bankası Türkiye Yöneticisi Humberto Lopez, “Türkiye’nin acil ve gelecekteki muhtaçlıkları çok büyük ve yardımdan tekrar inşaya kadar tüm yelpazeyi kapsıyor. Acil yardım sağlıyoruz ve alandaki acil ve büyük gereksinimlerin süratli bir değerlendirmesini hazırlıyoruz” dedi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap