Ripple bir saadet zinciri mi?

 Ripple bir saadet zinciri mi?
Okunuyor Ripple bir saadet zinciri mi?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’nun ( SEC ) Ripple’ı yasa dışı bir formda XRP token satmakla suçladığı geniş çapta kamuoyuna duyurulan dava sonuçlanmayı beklerken, makul bir hukuk profesörü, düzenleyicinin blockchain şirketine bir saadet zinciri dolandırıcısı üzere davrandığını söyledi.

Ripple bir saadet zinciri mi?

SEC – Ripple davasında, menkul değerler gözlemcisi, “1946 Yüksek Mahkeme davasında yer alan, SEC’e kaydolmak için gereken bir menkul değer için bir testin ‘SEC – Howey’, kullanılan XRP tokeni için geçerli olduğunu sav etti. (Hukuk profesörü JW Verret tarafından Ekim 2022’de yazılan bir makaleye göre)

George Mason Hukuk Okulu’nda şirketler ve menkul değerler hukuku ve finansal muhasebe öğreten doçent ve avukatın açıkladığı üzere:

“SEC – Howey davasında kullanılan test, SEC tarafından tipik olarak, uydurma menkul değerler satan işportacıları, saadet zinciri dolandırıcılarını ve başka dolandırıcıları dava etmek için kullanılır. Howey testi onları durdurmanın bir yolu, SEC’e kaydı kolaylaştırmanın bir yolu değil.”

XRP’yi listelemeyle ilgili sorun

Verret’in görüşüne nazaran, “Ripple’den XRP tokenini listelemesini ve XRP ağıyla ilgili finansal bilgileri dosyalamasını istemek, tıpkı şeyi Ethereum üzere diğer bir kripto ağı üzerinde çalışan bir taraf için istemek üzere, menkul değerler yasası yahut muhasebe açısından bir mana tabir etmiyor.”

Verret, hedefini yerine getirmek için, bu türlü bir şeyin “Google’a, Google’ın kıymeti internete yakından bağlı olduğu için ‘interneti’ bilançosunda bir varlık olarak listelemesi gerektiğini söylemenin fonksiyonel muadili olacağını” ileri sürdü.

Ayrıca, XRP yanlısı savunma avukatı ve kripto ile ilgili yasal ve düzenleyici haber portalı Crypto Law John E. Deaton tarafından da 3 Şubat’ta paylaşılan argümanı şunları belirtiyor:

“Menkul değerler kanunları ve genel kabul görmüş muhasebe prensipleri, Google’ın interneti Google’a ilişkin bir varlık olarak sayan bu kadar aldatıcı bir bilanço yapmasına müsaade vermez ve emsal formda bir kuruluşun XRP yahut ETH kaydetmesine de müsaade vermez.”

Verret, kripto şirketleriyle savaşmak yerine, SEC’in bunun yerine düzenlemesini yaptırım yoluyla sonlandırmaya ve kripto para ünitesi sanayisinin düzenlenmesine yaklaşımını güncellemek için kripto ıslahat teklifleriyle ilgilenmeye odaklanması gerektiğini tez ediyor.

Yargılanmayı bekliyor

Her iki taraf da özet brifinglerini sunduktan sonra, Deaton, SEC’in Ripple davasındaki ortak teşebbüsü neyin oluşturduğuna ait argümanına “şizofrenik” olarak atıfta bulundu ve mahkeme liderinin özet kararı reddetme mümkünlüğü olduğunu savundu.

Bu ortada, SEC ve Ripple ortasındaki yasal savaşın sonucunun, yakın vakitte avukat ve kripto kesimi yorumcusu Bill Morgan tarafından gösterildiği üzere, daha geniş kripto pazarını ve XRP token fiyat performansını etkileyeceği kestirim ediliyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap