Rusya yüzyılın kurtarma operasyonu için düğmeye basıyor!

 Rusya yüzyılın kurtarma operasyonu için düğmeye basıyor!
Okunuyor Rusya yüzyılın kurtarma operasyonu için düğmeye basıyor!

Ülkenin Roscosmos uzay ajansı cumartesi günü AFP’ye verdiği demeçte, kozmonotlar Dmitri Petelin ve Sergey Prokopyev’in yanı sıra NASA astronotu Frank Rubio’yu geri getirmesi planlanan mürettebatsız Soyuz uzay aracı MS-23 için 24 Şubat’ta fırlatma hedeflediğini söyledi.

Roscosmos, geçen ekim ayından bu yana ISS’ye yanaşan bir tedarik gemisi olan Progress 82’nin hafta sonu soğutma sıvısı sızdırmaya başlamasının akabinde geçen pazartesi günü vazifesi ertelemişti. Petelin, Prokopyev ve Rubio, eylül ayında uzay istasyonuna uçtular ve onları oraya getiren birebir Soyuz uzay aracıyla geri dönmeleri gerekiyordu.

Rusya yüzyılın kurtarma operasyonu için düğmeye basıyor!

Ancak aralık ayında uzay aracında bir meteoroid çarpması nedeniyle bir sızıntı gerçekleşti. Bir ay sonra Roscosmos, üç astronotu almak için ikinci bir Soyuz gemisi göndereceğini duyurdu. Sızıntıların zamanlaması, Roscosmos’un söylediği üzere Soyuz sızıntısının bir meteroidden değil bir üretim kusuru sebebiyle olduğuna dair birtakım spekülasyonlara yol açtı. Bu haftanın başlarında ajans, soğutucu sızıntısının yerini gösteren imgeleri paylaştı ve mikrometeoroid çarpması olduğunu bildirdi.

Cumartesi günü Roscosmos, kurtarma gemisinin hasarsız ve uçuşa hazır olduğundan emin olmak için dikkatlice incelendiğini söyledi. Bir gün evvel Progress 82, ISS’den ayrıldı. Space News’e nazaran, çıkarma prosedürü sırasında yayınlanan görüntü, ikmal gemisinde rastgele bir bariz hasar belirtisi göstermedi. NASA’ya nazaran, Progress 82 bu gece 22:15’de bir yörüngeden çıkma yakımı başlatacak. Roscosmos, MS-23’ün fırlatılmasını geciktirmezse, uzay aracı, Space X‘in Crew-6 misyonunun 26 Şubat’ta başlaması planlanandan iki gün evvel ISS’ye varacak. Bu uçuş iki NASA astronotu, bir Birleşik Arap Emirlikleri astronotu ve bir Rus kozmonotu uzay istasyonuna getirecek.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap