• Ana Sayfa
  • Genel
  • Rüzgar ve Güneş gücü kullanımı giderek artıyor: Tasarruf ve tabiat iç içe!

Rüzgar ve Güneş gücü kullanımı giderek artıyor: Tasarruf ve tabiat iç içe!

 Rüzgar ve Güneş gücü kullanımı giderek artıyor: Tasarruf ve tabiat iç içe!
Okunuyor Rüzgar ve Güneş gücü kullanımı giderek artıyor: Tasarruf ve tabiat iç içe!

2022 yılı Avrupa kıtası için şimdiye kadarki en sıkıntı güç krizlerinden birini yaşadı. Her şeye karşın yenilenebilir güç tahlilleri bu krizin bir nebze üstesinden gelebilir.

Doğayı tabiat için kullan

Geçen yıl, Avrupa Birliği’ndeki rüzgar ve güneş gücü kullanımında dikkate kıymet bir artış görüldü. Kömürden pak elektriğe geçişi teşvik etmek için “veriye dayalı içgörüşsel rakamlar” kullanan İngiltere merkezli güç kuruluşu olan Ember’in yeni bir raporu, AB’nin Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı işgal savaşının da tetiklediği güç krizini muvaffakiyetle aştığını gösteriyor.

Ember’in raporuna göre 2022’de rüzgar ve güneş santrallerinden üretilen güç, Avrupa’nın toplam elektrik faturasının %22’sini oluşturuyor. Kıta tarihinde birinci defa, yenilenebilir kaynaklarda doğal gazı geride bıraktı. Bu durum, Avrupa ile Rusya ortasında gibisi görülmemiş çekişmenin ana nedenlerinden biri olmuştu.

Ukrayna işgalinin akabinde AB ve öbür Batılı ülkeler, Rusya’ya karşı kademeli olarak daha sert yaptırımlar uygulayarak Kremlin üzerinde değerli bir ekonomik baskı oluşturmaya çalıştı. Moskova yetkilileri buna reaksiyon olarak ana müşterisi olan Avrupa’ya doğal gaz akışını kesti. Bu da gücün yenilenebilir kaynaklara geçişinde kıymetli bir hızlanmayı tetikledi.

Ember’in raporuna nazaran, güneş gücü üretimi 2022’de rekor bir artışla 39 TWh (veya +%24) arttı. Güneş paneli sistemleriyse %47’lik artışla 41 GW’a çıktı. Ember, 20 AB ülkesinin “güneş elektriğinden şimdiye kadarki en yüksek paya” ulaştığını açıkladı. Ayrıyeten güneşe geçişte başkan ülke ise Hollanda oldu.

Avrupa kıtasındaki doğal güç kaynaklarının bu kadar yükselmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap