Telegram, WhatsApp’a artık daha önemli bir rakip haline geldi

 Telegram, WhatsApp’a artık daha önemli bir rakip haline geldi
Okunuyor Telegram, WhatsApp’a artık daha önemli bir rakip haline geldi

Son yılların en tanınan iletileşme uygulamalarından biri olan Telegram, küresel ölçekte süratle yayılıyor ve her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Pavel Durov’un kuruculuğunu üstlendiği uygulama, WhatsApp’ın akabinde dünyanın en tanınan ikinci iletileşme uygulaması olma unvanını elde etti.

Telegram’ın popülerliğinin artışı, Fortune mecmuası tarafından yapılan bir araştırma ile de kanıtlandı. Bu araştırmaya nazaran, global iletileşme hisselerine bakıldığında, WhatsApp %44’le birinci sırada yer alırken Telegram %31’le ikinci sırada ve Facebook Messenger ise %21’lik bir pazar hissesine sahip.

Pavel Durov, Telegram kanalında bu durumu “Son beş yılda Telegram, Facebook Messenger’ı geride bırakarak en tanınan bulut tabanlı iletileşme uygulaması haline geldi. Telegram şu anda WhatsApp’tan sonra ikinci sırada ve her geçen yıl ortadaki farkı daraltıyor.” halinde söz etti.

Telegram, WhatsApp’a artık daha önemli bir rakip haline geldi

Telegram, öteki iletileşme uygulamalarından farklı olarak bulut tabanlı bir sistem kullanıyor. Bu sayede kullanıcılar tüm iletileri farklı aygıtlarda senkronize edebiliyor ve internet kontağı olduğu sürece her yerden erişebiliyorlar. Bunun yanı sıra Telegram, kullanıcılara özel ve inançlı bir iletileşme tecrübesi sunmak için uçtan uca şifreleme teknolojisini kullanıyor.

Uygulamanın popülerliği, bilhassa son vakitlerde WhatsApp’ın saklılık siyasetleri nedeniyle yaşadığı badirelerle daha da arttı. Birçok kullanıcı, WhatsApp yerine Telegram’ı tercih etmeye başladı. Bu durum, Pavel Durov’un Telegram kanalında da yaptığı açıklamada da belirttiği üzere, rakiplerin tasa duymasına neden oluyor.

Telegram’ın popülerliği ve kullanıcı kitlesi her geçen gün artıyor. Uygulama, bilhassa iş dünyasında da yaygın olarak kullanılıyor ve birçok özelleştirilebilir özellik sunuyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap