TikTok, daha fazla şeffaf olabilmek için bilgilerini ABD’li araştırmacılara açıyor

 TikTok, daha fazla şeffaf olabilmek için bilgilerini ABD’li araştırmacılara açıyor
Okunuyor TikTok, daha fazla şeffaf olabilmek için bilgilerini ABD’li araştırmacılara açıyor

Kısa biçimli görüntü yayınlama uygulaması, İçerik ve Güvenlik Müracaat Konseyleri üyelerinin yardımıyla geçen yıldan beri API’sini beta test ediyordu. Artık ise ABD’deki kar maksadı gütmeyen akademik kurumlarla ilişkili araştırmacılar için API’nin kullanılabilirliğini genişletiyor.

İlgili üniversiteler ve araştırmacılar tarafından sunulan rastgele bir araştırma teklifinin, ABD’deki ulusal güvenlik incelemelerine uymak için kurulan TikTok’un yeni yan kuruluşu olan ABD Data Güvenliği (USDS) kısmı tarafından onaylanması gerekecek.

TikTok, daha fazla şeffaf olabilmek için bilgilerini ABD’li araştırmacılara açıyor

Onaylananlar, genel hesaba ve kullanıcıların uygulamada yayınladığı kullanıcı profilleri, yorumlar, beğeniler ve sık kullanılanlar üzere içerik bilgilerine erişim elde edecek. TikTok’un API’si, araştırmacılara genç jenerasyonun toplumsal medya kullanımına bir bakış ve genel olarak alternatif bir bilgi kaynağı sağlayabilir. Öbür toplumsal ağlar da araştırma API’ları sunuyorr, lakin mesela Twitter örneğinde, insanlarbu bilgileri kullanabilmek için ödeme yapmak zorunda kalacak.

Hizmet, TikTok’un ABD ulusal güvenliği için bir tehdit olmadığını çaresizce kanıtlamaya çalışırken, araştırmacılara şirketin erişilebilir tüm datalarına göz atma imkanı sağlayacak. TikTok ana şirketi ByteDance ABD hükümetiyle yıllardır müzakerelerde bulunuyor, lakin tekrar de yakın vakitte kimi eyaletler uygulamanın devlete ilişkin telefonlara yüklenmesini yasakladı ve şirket hala tüm ülkede tam yasaklama davetleriyle karşı karşıya.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap