Toplu işten çıkaran şirketler listesine artık de IBM katıldı

 Toplu işten çıkaran şirketler listesine artık de IBM katıldı
Okunuyor Toplu işten çıkaran şirketler listesine artık de IBM katıldı

İşten çıkarma furyası bir türlü sona ermiyor. Çok değil şimdi iki sene evvel, pandeminin en ağır yaşandığı 2021 yılında her gün binlerce yeni işe alım ilanı veren teknoloji devleri, bu denetimsiz büyümelerinin bedelini çok ağır ödüyorlar. Bugüne kadar başta Microsoft, Meta, Amazon ve Google üzere teknoloji devleri olmak üzere pek çok şirket toplam 100.000’i geçen sayıda çalışanıyla yollarını ayırdı.

Şirketlerin tamamına yakını, bu işten çıkarmalar için ekonomik zorlukları ve şirketlerin karının düşmesini gösterdi. Toplu işten çıkarmalara katılan son isim olan IBM ise, 3.900 kişilik işten çıkarma prosedürünü farklı bir nedene dayandırdı.

Toplu işten çıkaran şirketler listesine artık de IBM katıldı

Geçtiğimiz aylarda, farklı projelerine sermaye transferi yapabilmek için Kyndryl ve Watson Health üzere alt şirketlerini satan IBM, bu şirketlerin bünyesindeki çalışanlarını ise IBM bünyesine katmıştı. Bununla birlikte yeni çalışanlara şirkette bir konum bulunamadı. Bir öteki tabir ile bu çalışanlar şu an için şirkette boş boş dolaşıyorlar.

İşte onlara uygun bir durum üretemediğini belirten IBM’de devayı bu çalışanlarıyla yollarını ayırmakta buldu. Bu işten çıkarmalar kapsamında toplam 300 milyon dolar üzere bir tazminat ödemesi yapacağını duyuran IBM, en azından bu biçimde çalışanlarının bir süre daha gelir elde etmelerine yardımcı olmayı planlıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap