Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?
Okunuyor Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı yani mide küçültme ameliyatı diğer obezite cerrahi yöntemlerine göre avantaj bakımından daha fazla kaynağı sahiptir. Diğer obezite cerrahi yöntemlerine göre bünyelere daha uyum sağlar. Tüp mide ameliyatında bedene yabancı bir materyal yerleştirilmez. Sindirim sisteminde var olan doğal işleyişe herhangi bir zarar vermez. Kapalı ameliyat yöntemleri uygulandığı için beden yüzeyinde çok az ve küçük yaralar oluşur. Bundan dolayı iyileşme süresi çok hızlıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı mide boyutunu kalıcı olarak küçülten cerrahi bir kilo verme yöntemidir. Tüp mide ameliyatı esnasında cerrah midenin yaklaşık %80’ini çıkarır. Bu şekilde bireyin tüketebileceği besin oranı da sınırlanarak uzun vadede kilo vermesine yardımcı olur.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Cerrahi yöntemler ile obezite tedavisi beden kitle indeksi 40’ın üzerinde olan aynı zamanda Tip 2 diyabet, kalp, hipertansiyon problemi ve uyku apnesi rahatsızlığı olan hastalara uygulanır. Tüp mide ameliyatı olma riskini taşıyan herhangi bir sağlık sorunu olmayan 18 ile 65 yaş arası herkese tüp mide ameliyatı yapılabilir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

En sık uygulanan tüp mide ameliyatı gastrik bypass uygulamasıdır. Yapılan bu özel tedavi seçeneğinde minimum risk etkenleri vardır. Mide küçüldün ameliyatı sonrası hasta doktor tavsiyelerine tamamen uygulamalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatı olan bireyler ortalama olarak bir ayda 30 kiloya kadar kilo vermesi söz konusudur. Yapılan uygulama sonrasında fazla kilolarda hemen azalma olmaz. Daha sonrasında ise 3 ay içinde hastalarda ortalama 40 ila 45 kilo verilmesi mümkündür.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı için yaş olarak en alt limit 18 yaştır. Tüp mide ameliyatı üst yaş sınırı ise 65’tir. Bu yaş aralığında olan hastalara tüp mide ameliyatı yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın diyet programları üzerinden beslenmesi gerekir. Bu şekilde ide ideal kilolar korunabilir. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapılması tavsiye edilir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite günümüzde yaygın olarak görülmüş olan önemli bir sağlık problemidir. Bu problemle baş edebilmek için pek çok farklı seçenekler vardır. Bunların arasında mide küçültme ameliyatı en çok uygulanan yöntemler arasında yer alıyor.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Tüp mide cerrahi müdahale sonrasında hastaların obeziteye sebep olabilecek gıdalardan kaçınması önemlidir. İdeal olan kilonun korunması açısından kesinlikle rutin bir şekilde egzersiz çalışmaları yapılması gerekir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Alanında uzman cerrah yöntemiyle yapılan obezite cerrahisi mide ameliyatı hastalara olumlu sonuçlar verir. Bu yöntemle beraber mide birkaç seans sonrası küçültülür.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

Cerrahi yöntem sonrasında fazla kiloların hızlı bir şekilde gitmesi İlk başlarda mümkün değildir. İdeal kiloya gelinmesi için belli bir zaman diliminin geçmesi gerekir. Hastalar obezite cerrahisi sonrasında 30 gün içinde 15 kilogram civarında kilo vermesi mümkündür. Obezite cerrahi işleminin üzerinde 3 ay geçtikten sonra hasta 40 kilo verebilir. 6 ay içinde ise 50 kilogram kadar bir düşüş gerçekleşir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Obezite cerrahisi uygulandıktan sonra belli bir zaman geçmesi gerekir. Yaklaşık olarak hasta 10 gün geçtikten sonra iş ve sosyal aktivitelerine dönüş yapabilir. Obezite cerrahisi sonrasında hastanede 24 saat kalınabilir. Cerrahi uygulaması sonrasında hastanın kilosunu kontrol altında tutması için egzersiz yapması tavsiye edilir.

Yorum Yap
Giriş Yap