Türkiye artçı zelzele sayısında dünya rekoruna gidiyor!

 Türkiye artçı zelzele sayısında dünya rekoruna gidiyor!
Okunuyor Türkiye artçı zelzele sayısında dünya rekoruna gidiyor!

6 Şubat’ta Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde 10’dan fazla vilayette büyük yıkımlara yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde 2 zelzele meydana geldi. Sarsıntının yol açtığı yıkım sonrası onlarca ülkenin iştirak sağladığı arama kurtarma faaliyeti başlatıldı. Lakin artçı sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor. Üstelik rekor düzeye ulaşmak üzere.

Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde saat 04:17’de 7,7 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi. Zelzeleden Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa başta olmak üzere etraf vilayetler de etkilendi.

Daha sonra gerçekleşen 200’den fazla ve 6.6’ya varan artçı zelzelelerin akabinde 13:24’te AFAD datalarına nazaran 7.6 büyüklüğünde (7.7 olarak revize etti), Kandilli Rasathanesi bilgilerine nazaran de 7.5 büyüklüğünde bir zelzele daha gerçekleşti.

AFAD tarafından paylaşılan bilgilere baktığımızda ise birinci sarsıntıdan sonra 200’den fazla, ikinci sarsıntıdan sonra ise neredeyse her 3 dakikada bir olacak halde şu ana kadar 1.400 civarı artçı deprem yaşandı. Kandilli bilgilerine göreyse artçı sarsıntı-deprem sayısının 2000’e yaklaşmış durumda.

Büyük depremlerin akabinde bazen yüzlerce bazen de binlerce artçı sarsıntı yaşanması epey olağan bir durum. Lakin sayısı binlere varan bu artçı zelzeleler genelde 1-2 yıla yayılan bir mühlet içerisinde gerçekleşiyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise ilk 3 günden bu düzeye gelinmiş durumda.

Artçı sarsıntıların-depremlerin ne vakte kadar süreceğini bilemiyoruz. Ama bir ay sürmesi halinde de iki yıla yayılması durumunda da bilim dünyası için Prof. Dr. Celal Şengör’ün dediği üzere ders kitaplarına girecek kadar değerli bir gelişme.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap