• Ana Sayfa
  • Genel
  • Türkiye sarsıntı sonrası kaç metre kaydı! 7 metreden çok daha fazla! İşte o sayı…

Türkiye sarsıntı sonrası kaç metre kaydı! 7 metreden çok daha fazla! İşte o sayı…

 Türkiye sarsıntı sonrası kaç metre kaydı! 7 metreden çok daha fazla! İşte o sayı…
Okunuyor Türkiye sarsıntı sonrası kaç metre kaydı! 7 metreden çok daha fazla! İşte o sayı…

Pazarcık merkezli iki büyük deprem sonrasında fay üzerinde oluşan atımlar da gözler önüne serildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, bölgenin 7-8 metre boyunca kaydığını tespit ettiklerini lisana getirdi.

6 Şubat gecesi başlayan fay hareketliliği Kandilli Rasathanesi uyumunda incelendi. Prof. Dr. Haluk Özener’in açıklamasına nazaran, fayın olduğu yer başta olmak üzere 300-350 kilometrelik alanda sarsıntının tesirlerini görmek mümkün.

Saha müşahedelerinde fayın geçtiği yerlerde 3 metrelik atımlar oluştuğu söylenmişti. Yerde, çalışmalar ve takımlar çoğaldıktan sonra yapılan saha incelemelerinde 5 metrelik atımların da olduğu söyleniyor” sözlerini kullandı.

Bilim insanlarının da en az 5 metrelik atımları tespit ettiğini söyleyen Özener, merkez üssünde en az 7-8 metrelik bir kayma olduğuna dikkat çekti. Yaptığı açıklamada, “İlerleyen devirdeki çalışmalarla daha da netleşecek ama, 7-8 metreye varan atımlar, kaymalar gözlemlendi.” dedi.

Günde 500’den fazla artçı deprem!

Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü ayrıyeten artçı sarsıntıların sayısının da şimdi azalma görülmediğini tabir etti. Günde 500’den fazla artçı olduğunu belirten Özener, geçen müddette artçı sayılarında bir azalma olmadığının altını çizdi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap