Türkiye’nin engellediği siber atak sayısı belirli oldu

 Türkiye’nin engellediği siber atak sayısı belirli oldu
Okunuyor Türkiye’nin engellediği siber atak sayısı belirli oldu

Çağımızın en büyük meselelerinden biri olan siber güvenlik, ferdî bilgilerimize tehdit oluşturmaya devam ediyor. Neredeyse her şirket ve her kurum siber akınların gayesi oluyor.

Ülkemizde ve dünyada bu akınlara karşı alınan önemli tedbirler ve bu tedbirlerin getirdi bir müdafaa mevcut. Son olarak Ulaştırma ve altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2022’de engellediği siber hücum sayısını açıkladı.

Ulaştırma ve altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hudut kapılarındaki güvenlik kadar ‘siber kapılardaki güvenliğin’ değerli olduğuna vurgu yaptı ve 2022 yılında yerli ve ulusal uygulamalarla 138 bin 445 siber taarruzun engellendiğini bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2013 yılında kurumsal Siber Olaylara Müdahale Ekibi’nin (SOME) kurulduğunu, SOME bünyesinde 2 bin 125 kişinin misyon yaptığını kaydetti. Ayrıyeten, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile SOME’ler ortasında alarm, ihtar ve güvenlik bildirimlerini paylaşmak gayesiyle SOME Bağlantı Platformu’nun (SİP) geliştirildiğini de aktaran Karaismailoğlu, internette artan kullanıcı sayısıyla birlikte, makûs niyetli aksiyonlar ve hack’lemelerin arttığını, dijital hücumların, kurumsal, sistemli ve uluslar üstü bir seviyede yapıldığının altını çizdi.

Yüzbinlerce siber hücum engellendi!

Siber taarruz sayılarını açıklayan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 2022 yılında toplam 138 bin 445 siber atağın engellendiğini bildirdi. Son 6 yıllık devirde ise engellenen siber akın sayısının 664 bin 263’a ulaştığını duyuran Karaismailoğlu, “2022 yılı içinde USOM çalışmaları kapsamında tespit edilen 72 bin 226 zararlı ilişkinin erişimi engellendi Ayrıyeten, yeniden bu yıl içinde kurum ve kuruluşlara yönelik tedbirler alınması için 14 bin 833 adet siber güvenlik bildirimde bulunuldu. Taarruzlar, operatörler tarafından dağıtık servis dışı bırakma (DDoS), oltalama (Phishing) ve spam olarak gerçekleşti” dedi.

Siber güvenlikte önemli tedbirler aldıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu bünyesinde suram çalışması tamamlanan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ile USOM ve operatörler ortasındaki iş ve süreçlerin 7/24 kesintisiz olarak izlenebilmesi ve gerekmesi halinde aksiyonların vakit kaybetmeksizin alınmasına imkan sağladık. Yerli ve ulusal uygulamalarla hudut kapılarımız üzere siber kapılarımızdaki güvenliğimizi de sağlıyoruz. Siber kapılardaki güvenlik de en az hudut kapılarımız kadar önemli” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap