Twitter, API değişikliklerini bu defa ‘birkaç gün daha’ erteledi

 Twitter, API değişikliklerini bu defa ‘birkaç gün daha’ erteledi
Okunuyor Twitter, API değişikliklerini bu defa ‘birkaç gün daha’ erteledi

Twitter, “Geliştirici topluluğu için en uygun tecrübesi yaratma gayretlerimizin bir kesimi olarak, yeni API platformumuzun lansmanını birkaç gün daha erteleyeceğiz” dedi.

Şirket, fiyatsız API’lerini kapattığını birinci duyurduğunda, 9 Şubat’ta erişimi keseceğini söylemişti. Daha sonra, kesinti tarihini rastgele bir açıklamada bulunmadan 13 Şubat’a erteledi. Elon Musk da şirketin ayda 100 ABD doları fiyat alacağını ve bot berbata kullanımını sınırlamak için “kimlik doğrulaması” ekleyeceğini söylemek dışında, Twitter’ın API’lerine fiyatlı erişimin nasıl çalışabileceği hakkında şimdi pek bir şey açıklamadı. Şirket ayrıyeten, “iyi” botların ayda 1.500 keze kadar tweet atmasına müsaade verecek fiyatsız bir erişim katmanı sunmayı planladığını söyledi.

Twitter, API değişikliklerini bu defa ‘birkaç gün daha’ erteledi

Twitter’ın API’lerini kullanan tek kişinin üçüncü taraf istemciler ve otomatik hesap oluşturucular olmadığını belirtmekte yarar var. Araştırmacılar da platformun ürettiği dataları sıklıkla çeşitli maksatlar için kullanıyor. Örneğin, Türkiye ve Suriye’de en az 36.000 kişinin vefatına neden olan son 7,8 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde, Türk diasporasının üyeleri, hayatta kalanların nerede bulunabileceğini gösteren ısı haritaları oluşturmak için tweet’leri kullandılar.

Time ile yakın vakitte yapılan bir röportajda, data bilimcileri ve kurtarma çalışmasına katılan bireyler, Elon Musk’ın ekim ayında şirketi devraldığından beri gerçekleştirdiği çok sayıda işten çıkarma da dahil olmak üzere maliyet düşürücü tedbirlerinin işlerini yavaşlattığını söylediler. Şirketin API değişikliklerinin kurtarma gayretlerini daha fazla etkilemesi de mümkün. Projede yer alan yazılım mühendislerinden biri olan Sedat Kapanoğlu, Time’a “API durursa, bilgi akışı duracak ve beşerler yardım çalışmaları için sadece daha yavaş uyum yollarına güvenmek zorunda kalacak” dedi. “Bunun ömrü değiştiren tesirleri olabilir. Bu hayati ehemmiyete sahip.”

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap