Twitter geliştiricilerden de fiyat almaya hazırlanıyor!

 Twitter geliştiricilerden de fiyat almaya hazırlanıyor!
Okunuyor Twitter geliştiricilerden de fiyat almaya hazırlanıyor!

Bunun yerine “ücretli bir temel katman” başlatacak, lakin şirket bunun ne kadara mal olacağını şimdi açıklamadı. Twitter, Elon Musk başa geçtiğinden beri daha fazla para kazanmanın yeni yollarını deniyor. Şimdiye kadarki en büyük değişiklik, kullanıcıların web sitesinin daha evvel güç olan mavi onay işaretini satın almalarına imkan tanıyan, ayda 8 ila 11 ABD doları ortasında bir abonelik hizmetine dönüşen Twitter Blue oldu.

Geçen yıldan bir New York Times raporu, Musk ve danışmanlarının fiyatlı direkt bildiriler ve görüntüler ekleme mümkünlüğünü da tartıştıklarını söylemişti. Hatta 2016’da kapattığı kısa biçimli görüntü uygulaması Vine’ı yine canlandırmayı düşündükleri bile bildirildi. Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın alırken aldığı kredileri ödeyebilmek için mümkün tüm gelir kaynaklarını araştırıyor. The Information’ın belirttiği üzere, muahedeyi tamamlamak için Musk birkaç bankadan 13 milyar dolar borç aldı ve banka borcu planlandığı üzere yatırımcılara satamadı. Şirket artık her yıl yalnızca faiz için 1,5 milyar dolar ödemek zorunda.

Twitter geliştiricilerden de fiyat almaya hazırlanıyor!

Twitter, ocak ayında Tweetbot üzere üçüncü taraf istemciler apansız çalışmayı durdurduğunda, geliştiricilerin API’lerine erişme formunu değiştirmeyi planladığına dair birinci işaretleri gösterdi. Daha sonra şirket, uygulama yapımcılarını temel hizmetine emsal bir şey oluşturmaktan caydıran geliştirici siyasetlerindeki kısmı daha evvel kaldırmasına karşın, “uzun müddettir devam eden API kuralları” nedeniyle erişimlerini kasıtlı olarak kestiğini doğruladı. Üçüncü taraf Twitter istemcilerinin kapanmasından birkaç gün sonra, web sitesi geliştirici mukavelesini güncelleyerek “Lisanslı Gereçlerine Twitter Uygulamalarının yerini alacak yahut benzeri bir hizmet yahut eser oluşturmaya yahut oluşturmaya teşebbüs etmeye yönelik” tabiriyle buraya erişimi yasakladı.

Şirket, bir tweet’inde “Twitter dataları dünyanın en güçlü bilgi kümeleri ortasında yer alıyor” diye yazdı. “Hızlı ve kapsamlı erişim sağlamaya kararlıyız.” Twitter’ın geliştiricilerden kendi API’sini kullanmaları için fiyat almayı planladığı epeyce açık olsa da, araştırmacılar için istisnalar yapıp yapmayacağını söylemedi. Twitter, akademik araştırmalar için kendi API’sine özel erişim sağlıyor ve akademideki beşerler, sıhhat ve siyaset dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki çalışmaları için web sitesindeki dataları kullanabiliyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap