Twitter’a farklı bir ihtar sistemi geliyor!

 Twitter’a farklı bir ihtar sistemi geliyor!
Okunuyor Twitter’a farklı bir ihtar sistemi geliyor!

Şirket, TechCrunch tarafından tespit edilen bir tweet’te, bugünden itibaren beğendiğiniz, yanıtladığınız yahut retweetlediğiniz bir tweet’in muhtemel yanlış bilgileri gösteren bir Topluluk Notu alması durumunda siz de bilgilendirileceksiniz.

Twitter’ın Community Notes hesabı, “Bugünden itibaren, yanıtladığınız, beğendiğiniz yahut retweetlediğiniz bir Tweet’te bir Topluluk Notu görünmeye başlarsa ihtar alacaksınız.” Tweeti paylaştı. CEO Elon Musk ise Community Notes’u “yanlış bilgilerle çaba için ezber bozan bir şey” olarak nitelendiren bir öbür tweet’te bu çabayı övdü.

Twitter’a değişik bir ihtar sistemi geliyor!

Topluluk Notları, 2021’de, kitle kaynaklarının direkt öbür Twitter kullanıcılarından doğruluk denetimleri yaptığı “topluluk odaklı bir yaklaşım” olan Birdwatch ismiyle kullanıma sunuldu. Twitter, çok sayıda içerik moderatörünü işten çıkardığı için bu hizmete artık her zamankinden daha fazla güveniyor. Notlar dünyanın her yerindeki tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebiliyor, lakin şu anda sırf ABD, Birleşik Krallık, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan bireyler bu notlara katkıda bulunabiliyor.

Kitle kaynaklı oldukları için Topluluk Notları aslında sağlam olmaktan epeyce uzak. Yakın tarihli bir örnekte, Twitter Blue’yu araştıran bir araştırmacı, Tesla da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli hesabın hizmet aboneliklerini durdurduğunu kaydetti. Lakin bir Topluluk Notu bunun yanlış olduğu konusunda ısrar ediyor zira Tesla zati doğrulanmış bir işletmeydi ve hasebiyle Twitter Blue’ya da abone olamazdı. Bununla birlikte, Twitter’ın resmi API’si aracılığıyla kendi dataları, Tesla’nın nitekim de Twitter Blue aboneliğinden çıktığını gösterdi ve bu atağın akabinde Topluluk Notu da kaldırıldı.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap