Ücretsiz Google News Kaydı 2021

 Ücretsiz Google News Kaydı 2021
Okunuyor Ücretsiz Google News Kaydı 2021

Google News Türkiye’de bilinen adıyla Google Haberler adından da anlaşıla bileceği üzere haber kaynaklarını bir araya getirmek için kurulmuş olan bir haber platformu olmaktadır. Tabi sadece haber siteleri yer almıyor. İllegal olmayan içerikli tüm sitelerinize Google News Kaydı alabilirsiniz.

Google News Ne Gibi Faydalar Sağlar ?

Öncelikle şunu söyleyebilirim. Google News Kaydı şuan için hızlı index almanız haricinde hiç bir işe yaramıyor. Birde r10 gibi webmaster platformlarında sitenizi daha hızlı satabiliyorsunuz.

Google news dünyasında Eski Newsli ve Yeni Newsli siteler diye bir tabir olduğunu görmüşsünüzdür. Bunun nedeni Google 10 Aralık 2019 tarihinde Google Yeni yayıncı merkezini duyurmuştu.

En Çok Okunan Haberlerde çıkabilmeniz için sitenizin eski news kaydı almış olması gerekiyor. Yeni newsli sitelerin en çok okunan haberler sekmesinde çıktığını henüz görmedim. Çok otoriter kaliteli ve yüksek ziyaretçili bir siteniz varsa belki çıkabilirsiniz. ( Henüz öyle bir sitem olmadı )

Google News Kayıt Öncesi Sitemizde Yapmamız Gerekenler

Google News başvurusu yapmadan önce sitemizi başvuruya hazır hale getirelim. Sitelerimizde farklı alt yapılar kullanabiliyoruz. Php Scriptler, Asp Scriptler ve WordPress gibi sistemlerde sitelerimiz olabiliyor elbet. Ben sizlere en çok kullanılan WordPress sistemi üzerinden anlatım yapacağım.

1-Kalıcı bağlantı ayarlarımızı Google News‘in istediği şekilde düzenlememiz gerekiyor. Bunun için WordPress Admin panel / Ayarlar / Kalıcı Bağlantılar bölümüne gelin. Karşınıza çıkan sayfada özel yapıyı işaretleyin.

Site adresinizin karşısındaki kutucuğa “/%postname%-%post_id%” bunu yazın. Urlnizin sonuna id eklenmiş olacaktır ve tüm yazılarınız benzersiz bir url yapısı kazandırıyoruz.

2- Sitemap Ayarları : Google News için gerekli sitemap dosyalarını ayarlayalım.ım. WordPress için Google News Sitemap eklentisi mevcuttur. Eklentiyi sitemize kurup etkinleştirdikten sonra aşağıdaki görseldeki gibi sitemapları aktifleştirin.

Google News sitemap dosyalarınızı hazırladıktan sonra Google Webmaster Tools‘a sitemap dosyalarnızı ekleyin.

Sitemizde Olması Gereken Sayfalar Nelerdir ?

Örnek Linklerdeki içerikleri kopyalayıp sitenizde kullanabilirsiniz. Site adreslerini ve isimleri kendinize göre değiştirmeyi unutmayın.

1 – Künye Sayfası oluşturun. Örnek için tıklayınız. https://coderolog.com/kunye/ ( İmtiyaz sahibi bölümüne iletişim numaranızıda ekleyin. Kabul edildikten sonra kaldırabilirsiniz )

2 – Yayın İlkelerimiz Sayfası oluşturun.
 Örnek için tıklayınız. https://coderolog.com/hakkimizda/

3- Gizlilik Politikası Sayfası oluşturun. Örnek için tıklayınız. https://coderolog.com/gizlilik-sozlesmesi/

4- Hakkımızda ve iletişim Sayfalarını oluşturun.

5- Sitenizin Sosyal Medya hesaplarını oluşturun ve sitenize ekleyin.

6 – Sitenize içerik girin. Boş kategoriler olmasın her kategorinin altında mutlaka içerikler bulunsun.

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır

1 – https://publishercenter.google.com/ adresine giriş yapın.

2 – Karşınıza çıkan sayfada Yayın Ekleme butonuna basın ve yayın adınızı yazarak Kaydet‘e tıklayın.

Detaylı başvuru formu ile karşılaşacaksınız. Bunları aşama aşama doğru bir şekilde dolduralım. İlk önce Genel bölümü dolduruyoruz.

Genel Bölümü

Bu bölümdeki alanları doğru bir şekilde doldurunuz.


Web sitesi mülkü URL’si doğrulama yapmanız için google webmaster toolsa sitenizi eklemiş olmanız gerekiyor.

Kişiler bölümüne bir mail adresi ekleyip doğrulayınız.

İçerik Bölümünü Dolduruyoruz.

İçerik sekmesinde ilk bölümleri dolduralım. Yeni Bölüm butonuna basıyoruz ve feed adresimizi ekliyoruz.

Feed ekleme alanında Oluşturma tercihini “Feed içeriği kullan” olarak işaretliyoruz.

İçerik etiketleri alanında Yeni İçerik Etiketi butonuna basıp dolduruyorsunuz. Site adresinizi ve alttan etikiet seçin. Haber sitesi ise Basın Duyurusu – Blog siteniz var ise Blog seçeneğini tıklayın.

URL sahipliğini doğrulayın bölümünde yine site adresinizi ekleyip doğrulama yapıyorsunuz.

Resim Bölümünü Dolduruyoruz.

Önerilen ölçülerde sitenizin logosunu eklemeniz gerekiyor.

Kare logoyu ekledikten sonra sizden İçeriğinizle birlikte gösterilebilecek dikdörtgen logo eklemenizi isteyecek. Açık ve Karanlık temalarda logonuz daha iyi gözükmesi için 2 farklı logo ekleyin.

Reklamlar ve Gelişmiş bölümünde şuan için işlem yapmanıza gerek yok. Bir sonraki bölümden devam edebilirsiniz.

En son İncele ve Yayınla bölümünde geldiğinizde sağ tarafta ön izleme alanı var. Oradan akışı yenile dediğinizde feed’e bağlanıp içerikleriniz örnek olarak gösterilecektir. Her hangi bir eksik ile karşılaşırsanız “Yayınınızı Google Haberler uygulamasına göndermeden önce inceleyip sorunları giderin.” uyarı verecektir. Başvuru formunda geri gelip eksiklikleri gidebilirsiniz.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra Yayınla diyorsunuz ve siteniz incelemeye alınıyor. Başvuru sırasında herhangi bir eksiklik yoksa genelde 3 – 4 gün içinde onay almış oluyorsunuz. Bu süre uzayabilir veya kısalabilir.

Google News Başvurum Onaylanmış mı ?

https://publishercenter.google.com/publications linkine girdiğinizde İncelemede yazıyorsa henüz onaylanmamış demektir.

Aşağıda bulunan görseldeki gibi CANLI yazıyorsa news kaydınız hayırlı olsun.

Uzun bir anlatım oldu. Yazımda veya anlatımda yanlışlıklar yaptıysam hakkınızı helal edin.

Yorum Yap
Giriş Yap