Uzayda maden arama çalışması başlıyor!

 Uzayda maden arama çalışması başlıyor!
Okunuyor Uzayda maden arama çalışması başlıyor!

Bilimkurgu denildiğinde muhtemelen akla birinci gelen şeyler uzaylılar ve nefes alabileceğimiz bilinmeyen dünyalara seyahat eden uzay gemileri olabilir.

Kaliforniya merkezli bir teşebbüs, öteki bir bilimkurgu modülünü alıp gerçeğe dönüştürmek istiyor. Kendini birinci derin uzay asteroit madenciliği şirketi olmaya adamış bir şirket olan AstroForge, bu yıl resmi olarak seyahatine başlıyor.

İki unsurla plan başlayacak

Asteroitlerden ham gereç toplamak için uzay aracı fırlatma fikri biraz abartılı görünebilir. Bu türlü bir teşebbüste pek çok farklı bahse dikkat edilmesi gerekecektir. Öncelikle, bu malzemeyi çıkarabilecek ve geri taşıyabilecek bir uzay aracı üretmeniz gerekiyor. Ayrıyeten, bu uzay araçlarının rastgele bir bakım gerektirip gerektirmeyeceğini ve hatta madencilik için hangi asteroitleri hedeflemek isteyebileceğinizi de düşünmeniz koşul. AstroForge, macerasına bu ikinci husus ile başlamayı planlıyor.

Girişim şirketi, şu anda Dünya’dan 35 milyon kilometreden daha uzakta bulunan bir asteroidi izlemesine imkan tanıyacak argümanlı bir ticari vazife başlatmak için çalışıyor. AstroForge, PGM’ler olarak da bilinen platin kümesi metalleri gaye aldığını söylüyor.

Paladyum üzere kıymetli ender toprak metallerinin de dahil olduğu bu metaller, çeşitli sanayilerde kullanılıyor. Ayrıyeten, asteroit madenciliği fikrinin, geçmişte önerilen bir öteki fikir olan asteroitlerin içinde uzay istasyonları inşa etme fikrine nazaran çok daha az zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

AstroForge üzere şirketler asteroit madenciliğini kullanarak uzayda bekleyen engin kaynaklardan yararlanmayı umuyor. Elbette bu, Dünya‘da yaptığımız üzere bu kaynakları önemsemeden kullanmamız hakkında pek çok öteki soruyu da gündeme getiriyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap