• Ana Sayfa
  • Bilim
  • Var olmaması gereken bir galaksi görüntülendi! Bilim dünyası şokta!

Var olmaması gereken bir galaksi görüntülendi! Bilim dünyası şokta!

 Var olmaması gereken bir galaksi görüntülendi! Bilim dünyası şokta!
Okunuyor Var olmaması gereken bir galaksi görüntülendi! Bilim dünyası şokta!

Şimdi ise milletlerarası bir astrofizik grubu tarafından yürütülen bir araştırmaya nazaran, cihan anlayışımızı da büsbütün değiştirebilir.

Bilim adamları, Büyük Kepçe yakınlarındaki teleskopla çekilen manzaralara baktıktan sonra, Büyük Patlama’dan 500 ila 700 milyon yıl sonra oluşan altı potansiyel galaksi buldular. Lakin neredeyse 13 milyar yaşında olmaları onları tuhaf yapan asıl şey değil: takımın hesaplamalarına nazaran Samanyolu kadar çok yıldıza sahip olma ihtimalleri. Bilim adamları bunu mevcut kozmolojik teoriye nazaran bu galaksilerin var olmamaları gerektiği, zira o vakitler galaksilerin bizimki kadar çok yıldız oluşturmasına kâfi gelecek hususun olmadığı halinde açıklıyor.

Bilim adamlarının imgelerde gördükleri şey, bize kırmızı görünen birkaç bulanık fakat çok parlak ışık noktası. Çalışmanın muharrirlerinden biri olan Joel Leja, Space’e bilim adamlarının eski kozmosa baktıklarında mavi renkte parlayan genç ve küçük galaksileri görmeyi beklediklerini, zira bize “ilkel cihandan yeni oluşmuş nesneler” üzere göründüklerini söyledi. (Işığın Dünya’ya ulaşmasının vakit aldığını unutmayın, bu nedenle teleskopik imgeleri izlerken aslında vakitte geriye bakıyoruz.)

Var olmaması gereken bir galaksi görüntülendi! Bilim dünyası şokta!

Leya “İlk kere kozmosun çok erken devirlerine baktık ve ne bulacağımız hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. O denli beklenmedik bir şey bulduk ki, aslında bu, bilim için sorunlar yaratıyor. Erken galaksi oluşumunun tüm fotoğrafını sorguluyor, ” dedi. James Webb daha evvel Büyük Patlama’dan yaklaşık 350 milyon yıl sonra oluşan daha da eski galaksilerin manzaralarını de yakalamıştı. Lakin bunlar küçücüklerdi ve astrofizik bilgimize meydan okumuyorlardı.

Bu altı gökadanın eski ve büyük görünmesi, Büyük Patlama’dan kısa bir müddet sonra her yıl yüzlerce yıldız oluşturdukları manasına geliyor. Karşılaştırıldığında, Samanyolu’nun her yıl sırf bir ila iki yeni yıldız oluşturduğunu biliyoruz. Ayrıyeten, bu potansiyel galaksiler, çok sayıda yıldıza sahip olmalarına karşın, bizimkinden yaklaşık 30 kat daha kompakt boyutta.

Bilim adamları, gördükleri bulanık kırmızı noktaların, zayıf kuasarlar yahut muhteşem kütleli kara delikler üzere diğer bir şey olma ihtimalinin olduğunu da kabul ediyor. Bilim adamlarının hesaplamalarından elde ettikleri iddia edilen boyuta kıyasla gerçekte daha küçük de olabilir. Takımın daha fazla dataya ve bulgularını spektroskopi yoluyla doğrulamaya muhtaçlığı var, lakin gelecek yıl bir orta resmi onay alabileceklerini düşünüyorlar.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap