Vlog Nedir? Vlog Nasıl Çekilir?

 Vlog Nedir? Vlog Nasıl Çekilir?
Okunuyor Vlog Nedir? Vlog Nasıl Çekilir?

Vlog Nedir? Vlog Nasıl Çekilir? – Vlogger Olmanın Yolları

Vlog Nedir? Vlog Nasıl Çekilir? İnsanların günlük hayatlarında yaptıkları faaliyetleri düzenli bir sırayla çekip sosyal medya da video olarak yayınlamasına vlog denir. Bu yazımızda vlog için telefonda olması gereken beş özelliği derledik.

Vlog Nedir? Vlog Nasıl Çekilir? Püf Noktaları

Son zamanlarda dijital sektörde hızla yayılan vlog, eskiden kaleme alınan günlüklere benzetebiliriz. İnsanlar gün içinde yaptığı faaliyetleri, gezip gördüğü yerleri, tanıştığı insanları kameraya alarak daha sonra çeşitli montaj ve seslerle destekleyip sanal alemde yayınlamasına vlog denir. Vlog için Youtube, Instagram gibi sosyal medya platformlarında kaydınız olması gerekmektedir. Ya da internette vloglarınızı yayınlayabileceğiniz bir internet sitesi ya da bloğunuzun olması gerekir.

Vlog Türleri Nelerdir?

Nasıl Yapılır Vlogları: Herhangi bir iş hakkında eylemi ve nasıl yapılacağını gösteren vloglardır.

Talking Head: Kamera karşısına oturup belli bir konu hakkında konuşma vloglarıdır.

Macera/ Gerçeklik Vlogları: Belli bir bölgeyi, turizm alanını gezip görmeyle alakalı vloglardır.

Vlog İçin Gereken Ekipmanlar

Vlog çekmek için belli başlı ekipmanlara da ihtiyacımız vardır. Bu ekipmanların çoğu ucuz olup herhangi bir teknoloji mağazasında kavuşabilirsiniz.

Tripod: Yaptığınız çekimin sabit olmasını sağlayan tripodlar sayesinde telefonunuz ya da kameranızın daha sabit ve durağan halde çekim yapmasını sağlamanız açısından güvenli bir limandır. Çünkü kimse sürekli sallanan bir vlog izlemek istemez.

Işık: Özellikle iç mekanlarda ihtiyacınız olacak ışık sayesinde görüntülerinize daha da netlik kazandırabilirsiniz.

Mikrofonlar ve Ses: Ses çok önemlidir bu nedenle ne olursa olsun telefon ya da kamera mutlaka bir mikrofon kullanmalısınız.

Vlog Çekmek İçin Telefonların Olmazsa Olmaz 5 Özelliği

Vlog çekmeye karar verdiniz ve bunun için telefon kullanacaksınız. İşte size telefonunuzda olması gereken 5 özellik

1-Kamera: Yeni teknolojik hamlelerle birlikte telefonlarımızda yer edinen kamera son zamanlarda bir üst sınıfa atladı. Bugün birçoğumuzun elindeki telefon kameralı fakat kameralı telefonun iyisi de kötüsü de var. Bu nedenle iyi görüntü kalitesine sahip telefon kullanmalıyız.

2-Sabit Görüntü: Çekeceğiniz vlog’un titrememesini sağlamalıyız.

3-Işık: Vlog çekeceğiniz telefonun iyi bir ışık kaynağına ihtiyacı vardır. Bu nedenle video kamerası iyi bir telefon tercih etmeliyiz.

4-Kamera Hızı: Önemli anlarda telefon kameranızın hızlı olması gerekmektedir.

5-Ses: En önemlisidir belki de, vlog çektiğinizde görüntü iyi olsa bile ses olmazsa vlogun bir anlamı yoktur. Bu nedenle vlog çekimi yapacağınız telefonun sesinin iyi olması gerekmektedir.

Yorum Yap
Giriş Yap