WhatsApp ve Telegram karşı karşıya geldi! Artık neler olacak?

 WhatsApp ve Telegram karşı karşıya geldi! Artık neler olacak?
Okunuyor WhatsApp ve Telegram karşı karşıya geldi! Artık neler olacak?

WhatsApp yöneticilerinden Will Cathcart, Telegram’a yönelik kimi olumsuz açıklamalar yaptı. Telegram ise WhatsApp tarafından kendisine yöneltilen tenkitlere karşılık verdi. İki büyük rakip anlık haberleşme platformu ortasında hengame yine ateşlenmiş oldu.

WhatsApp kurucularından Will Cathcart, Telegram’ı Wired makalesi üzerinden ele aldı. Bu makale üzerinden de Telegram’ın aslında Uçtan Uca Şifreleme özelliğini olmadığını açıkladı. Daha evvelce hususla ilgili yaptığı açıklamalarda da Telegram’ın kullanılmaması gerektiğini ve özel bir nedenle burayı asla kullanmayacağını belirtmişti.

WhatsApp ve Telegram ortasındaki karşılıklı tartışmalarda Telegram, daima olarak Uçtan Uca Şifreleme özelliğinden bahsederek uygulamanın inançlı oluşunu anlatıyor. Cathcart ek olarak da uygulamanın Pozisyon üzerinden takip ettiğini ve bu nedenle Rusya- Ukrayna Savaşı sırasında kullanıcılarını riske attığını belirtmişti.

Telegram sözcüsü Remi Vaughn, WhatsApp kurucularından Will Cathcart’ın yaptığı tenkitlere karşı cevap verdi. Vaughn, Wired makalesini ele alarak makalenin birçok yanılgı içerdiğini açıkladı. Ek olarak Wired makalesinde de yer alan 9 yanılgıyı da derledi.

Will Cathcart, Telegram’ın Uçtan Uca Şifreleme (E2EE) yapmadığını açıklaması üzerinde Vaughn, Telegram’ın bunun yerine MTProto 2.0 protokolünü kullandığını belirtiyor. Hatta İtalya’da yer alan Udine Üniversitesi’nden bir takım de Telegram’ın MTProto 2.0 protokolünü kullandığını doğruladığı röportajda geçiyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap