Windows 10 güç kaybederken, Windows 11 yavaş yavaş sazı eline alıyor

 Windows 10 güç kaybederken, Windows 11 yavaş yavaş sazı eline alıyor
Okunuyor Windows 10 güç kaybederken, Windows 11 yavaş yavaş sazı eline alıyor

Bilgisayar dünyasında güç istikrarları kendi içerisinde değişiyor üzere görünüyor. Kendi içinde dememizin sebebi ise Windows 10’un kullanıcı sayısı azalırken, Windows 11’in kullanıcı sayısının artması. Yoksa sonuçta her ikisi de Microsoft’un yazılımları olduğu için kazanan isim değişmiyor. Bu mevzuya ait son çalışma ise ünlü tahlil platformu Statcounter’dan geldi.

Bu platform tarafından paylaşılan son rapora nazaran, 31 Ocak 2023 tarihi itibariyle dünya genelindeki Windows 11 kullanıcılarının oranı %18,1’e ulaştı. Buna karşılık Windows 10 kullanıcılarının oranının ise %68,9’a gerilediğini belirtelim.

Windows 10 güç kaybederken, Windows 11 yavaş yavaş sazı eline alıyor

Tabi hala Windows 10’un hakimiyeti tartışılmaz derecede bariz lakin çok değil, bir sene öncesine gittiğimiz vakit, Windows 10 kullananların oranı tüm Windows kullanıcılarının %81,5’ine tekabül ediyordu. Yani 1 senede neredeyse %15’e yakın bir gerilemenin olduğunu söylemek mümkün.

Öte yandan Windows 11 her ne kadar bir yıl içerisinde kullanıcı sayısını değerli bir oranda arttırmış olsa da bu artışın kâfi olduğunu söylemek çok mümkün değil. Hakikaten Windows 11 şu an Microsoft’un en yeni işletim sistemi sürümü ve buna bağlı olarak da kullanıcı sayısının çok daha yüksek olması bekleniyor. Son olarak MacOS ve Windows ortasında da bir karşılaştırma yapan platform, mevcut bilgisayarların %74,14’ünde Windows işletim sisteminin kullanıldığını, %15,3’ünde ise MacOS’un tercih edildiğini duyurdu.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap