Yapay Zeka Dost mu Düşman mı?

Okunuyor Yapay Zeka Dost mu Düşman mı?

Yapay Zeka Nedir?

Wikipedia’ya göre:
Bilgisayar bilimi alanında, bazen makine zekası olarak adlandırılan yapay zeka (AI), insanlar ve hayvanlar tarafından gösterilen doğal zekanın aksine makineler tarafından gösterilen zekadır. Diye tanımlanmaktadır.

Bence anlaşılması biraz karmaşık. Endişelenmeyin, size yapay zeka ile ne anlama geldiğini açıklayacağız?
Birisi yapay zekadan bahsettiğinde, aslında hepimiz ona google asistan, apple siri veya amazonun Alexasını söyleriz bunlar elbette bir yapay zeka ama aynı zamanda asıl görevleri sesli asistan. komutlarımızı takip eden bir robot gibi bir şey. ancak, Yapay zeka(AI) yazılımcıları robotlar veya bilgisayarlar için binlerce satır kod yazarlar, böylece daha karmaşık işleri kendi bilgisi veya öğrenme  sırasında kaydettikleri bir dizi veriyle bizim için zor görünen herşeyi yapabilirler. Ve başka bir görev gerçekleştirdiklerinde ve bu veriler onun veritabanında olmadığında, machine learning yani makine öğrenmesi adını verdiğimiz kendi kendine öğrenme metodunu kullanırlar
Yapay zeka kavramı umarım  kafanızda biraz daha netleşmiştir.

Peki Yapay zeka Gelecekte insanlar için Tehlikeli mi?

Eğer googlede detaylı bir arama yaparsak, yapay zekanın insanlığa zarar vereceğini söyleyen binlerce sonuç görürüz. Google aramasının yanı sıra Yapay Zeka Tehlikeli mi? Herkesin Bilmesi Gereken 6  Yapay zeka Riskleri adlı bir makale görürsünüz. Makale hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.
Bill Gates ve Stephen Hawking gibi bilim adamları bile insanlığın tehlikede olacağı en büyük nedenlerden biri olacağına inanıyorlar.
Stephen Hawking son günlerini yaşarken ile BBC haber kanalına yaptığı bir röportajda, Yapay zeka’nın insanlığı yok etmesinin nedeni olacağını açıkça söyledi.
İşte Aşağıdaki videoda, röportajı izleyebilirsiniz:

Ayrıca Suudi Arabistan uyruklu olan, yüksek akıllı Yapay zeka Sophia da insanları yok etmek istediğini bir röportajda söyledi. bu  röportajın türkçe altyazılı  videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz

Ancak sebebini araştırırsanız, teknolojinin zirvede olacağını ve yapay zekalarının bizden daha fazla olduğu gibi.
Bunlar dünyamız hakkında düşünüyor. Ama sözlerimi gözden geçirirsek, cevabım hayır. Sebebi yapay zeka robotları ya da makineler bizden ne öğrenecek olursa olsun, yani bir insandan nefret gibi duyguları olacaksa, o zaman biz onlardan sorumlu olmayacağız çünkü onları yeni şeyler öğrenmek için inşa ediyoruz ve mükemmel bir şekilde yapacaklar . Bir terörist ya da kendi kârı için başkalarını incitmek isterlerse, o zaman bizim için tehlikeli olacağından sorumlu olacağız ve bunun için Yapay Zeka‘yı suçlayamayız.

Umarım yazımız hoşuna gitmiştir. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Bilgiler
229 okunma
okunma13
0 yorum