Yapay zeka hala düzeltmelere muhtaç

 Yapay zeka hala düzeltmelere muhtaç
Okunuyor Yapay zeka hala düzeltmelere muhtaç

CNET Genel Yayın Yönetmeni Connie Guglielmo, yapay zeka tarafından yazılan ve değerli yanılgılar içeren bir makalenin birinci defa kendisine bildirilmesinin akabinde yapılan bir iç kontrolün akabinde, yayının düzeltilmesi gereken ek kısımlar belirlediğini söyledi.

The Verge’in işaret ettiği üzere, birtakım makaleler CNET’in “tamamen yepyeni olmayan tabirlerin yerini aldığını” belirten düzeltmeler içeriyor. Bu üzere durumlarda intihal denetim aracının ya öyküye atanan editör tarafından “düzgün kullanılmadığı” ya da aracın diğer bir kaynaktan aldığı yazıyı tespit edemediğini söylüyor.

Bu haftanın başlarında, CNET’in finansal okuryazarlık makaleleri yazmak için sessizce, yapay zekayı kullandığı haberini birinci yayınlayan yayın olan Futurism, web sitesinin yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğinin “daha evvel öteki yerlerde yayınlanan makalelerle derin yapısal ve söz öbeği benzerlikleri” gösteren kapsamlı ispatlar bulduğunu söylemişti.

Yapay zeka hala düzeltmelere muhtaç

Futurism, kredili mevduat fiyatlarıyla ilgili tek bir yazıya işaret ederek, CNET’in sürümünün, Forbes Advisor’ın evvelki bir makalesiyle neredeyse birebir tabirlere sahip olduğunu kaydetti. Bugün var olduğu formuyla yapay zekanın intihalden hatalı olamayacağını belirtmekte yarar var. Yazılım, insanların kendilerine uyguladıkları bir etik kuralı ihlal ederek bir şeyi kopyaladığını bilmiyor. Rastgele bir şey varsa, başarısızlık, satış noktasının AI aracının yepyeni içerik oluşturduğunu doğrulaması gereken CNET editörlerine düşüyor.

Genel aksiliklere karşın, CNET, yayınlanan içeriği yazmak için AI araçlarını kullanmaya devam edecek üzere görünüyor. Guglielmo, “Aracın ve editoryal süreçlerimizin hem insan hem de yapay zeka yanlışlarını önleyeceğinden emin olduğumuzda yapay zeka aracını kullanmaya tekrar başlayacağız” dedi.

“Bu ortada, CNET’in gruplarımıza işlerini test ederken, araştırırken ve tanıdığımız tarafsız tavsiye ve gerçeklere dayalı raporlamayı hazırlarken yardımcı olmak için yapay zekanın nasıl kullanılabileceğini keşfetmeye ve test etmeye devam etmesini bekleyin.”

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap