• Ana Sayfa
  • Genel
  • Yaşanan büyük zelzele uzaydan görüntüledi! İşte öncesi ve sonrası…

Yaşanan büyük zelzele uzaydan görüntüledi! İşte öncesi ve sonrası…

 Yaşanan büyük zelzele uzaydan görüntüledi! İşte öncesi ve sonrası…
Okunuyor Yaşanan büyük zelzele uzaydan görüntüledi! İşte öncesi ve sonrası…

Pazarcık merkezli zelzelelerin boyutu uzaydan görüntülendi. NASA tarafından kaydedilen imajlar, zelzele sonrasında Kahramanmaraş ve Gaziantep üzere kentlerin haritalarındaki değişimi ortaya koydu.

Ülkemizin güneyinde geniş çapta yıkıma neden olan sarsıntılar, çok sayıda can aldı. 7.8’lik birinci zelzelenin derinliği, akabinde gelen artçı sarsıntılarla birlikte, bölgedeki konutlarda ve altyapıda değerli hasara yol açtı. NASA ve öteki uzay kurumları ise bu hasarı uydulardan görüntüledi.

Singapur Dünya Gözlemevi Uzaktan Algılama Laboratuvarı, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı ve Caltech’teki Gelişmiş Süratli Görüntüleme ve Tahlil (ARIA) takımı, etkilenen bölgelerin haritasını oluşturmak için iş birliği yaptı. Harita, radar sensörü taşıyan Japonya’nın ALOS-2 uydusu tarafından 8 Şubat 2023’te toplanan bilgilerden oluşturuldu.

Uydunun müşahedeleri, sarsıntılardan ziyan görmüş olması mümkün alanları belirlemek için 7 Nisan 2021 ve 6 Nisan 2022 tarihli evvelki bilgilerle karşılaştırıldı. Fotoğraflara bakıldığında, Türkiye’nin Islahiye, Kahramanmaraş ve Nurdağı bölgelerinin önemli hasara uğradığı fark ediliyor.

Kırmızı pikseller, ağır olarak hasar gören yerleri gösteriyor. Turuncu ve sarı pikseller ise sırasıyla orta ve kısmen hasarlı alanları temsil ediyor. Her piksel yaklaşık 30 metre boyutunda.

NASA’nın açıklamasına nazaran hasar temsili haritası, afet müdahale eforları için kritik bilgiler sunuyor. Bu sayede yetkililerin ve yardım kuruluşlarının yapılacakları sıraya koymalarına ve kaynakları daha aktif bir formda kullanmalarına imkan sağlıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap