Yeni kuşak çip bölümü nitelikli işçi bulmakta zorlanıyor!

 Yeni kuşak çip bölümü nitelikli işçi bulmakta zorlanıyor!
Okunuyor Yeni kuşak çip bölümü nitelikli işçi bulmakta zorlanıyor!

Akıllı telefon bölümü sanılandan çok daha süratli bir halde ilerliyor. Neredeyse her gün yeni bir teknolojinin haberini aldığımız hakikat. Lakin birden fazla vakit bu yeni haberler bize geldiği süratte gelişmiyor. Bunun en hoş örneği ise 3nm çip teknolojisi.

Aslında bu teknolojiye oldukça uzun bir vakittir aşinayız. Başta TSMC ve Samsung olmak üzere pek çok teknoloji devi, akıllı telefonlar için daha yüksek performans ve daha yüksek verimlilik sunacak olan bu teknolojiye onlarca milyar dolar yatırıyor. Fakat gelen son haberler, dalın sanılandan daha yavaş geliştiğini gözler önüne serdi.

Yeni kuşak çip bölümü nitelikli işçi bulmakta zorlanıyor!

Yapılan bir araştırmaya nazaran Samsung 3nm teknolojisi için gerekli nitelikli iş gücüne ulaşma konusunda zorluk çekiyor. Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere nazaran, birçok bölgede 3nm üretimi için kâfi uzman ve nitelikli işçi bulunamıyor. Bu durum da haliyle Samsung’un istediği süratte ilerlemesinin önüne geçiyor.

Bu sorunla boğuşan tek isim Samsung’da değil. Dalın en büyüğü olarak nitelendirilen ve Apple, Microsoft, Nvidia üzere teknoloji devlerine çip tedariğinde bulunan TSMC’de tıpkı kaygıdan muzdarip. Üstelik bu iki şirketin de üretim üslerinin bulunduğu Çin’in karnesi bu bahiste hiç de parlak değil. Bakalım her bahse bir tahlil bulma konusunda çok başarılı olan teknoloji devleri, kendi meselelerini nasıl çözecekler?

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap