YouTube, içerik üreticilerinin en büyük problemini çözmeye hazırlanıyor

 YouTube, içerik üreticilerinin en büyük problemini çözmeye hazırlanıyor
Okunuyor YouTube, içerik üreticilerinin en büyük problemini çözmeye hazırlanıyor

Amerikalı toplumsal medya platformu YouTube, hala dünyanın en çok kullanılan mecralarından biri pozisyonunda. Bu durumunu koruyabilmek için yeniliklerin gerisinde kalmak istemeyen YouTube, son olarak TikTok’un en tanınan özelliklerinden biri olan kısa görüntüleri kendisine Shorts ismiyle entegre etmişti. Lakin Amerikalı toplumsal medya devinin planları bununla hudutlu değil.

Eğer daha evvel YouTube’a özgün bir içerik yüklemek istediyseniz, bu hususta karşınıza çıkabilecek en büyük kahrın ses olduğunu da görmüşsünüzdür. Her ne kadar YouTube art fonda kullanılabilecek fiyatsız sesler için bir kütüphane dayanağı sunsa da genelde içerik üreticileri çok daha farklı sesler talep edebilmekteler.

YouTube, içerik üreticilerinin en büyük meselesini çözmeye hazırlanıyor

Böyle bir durumda ise karşımıza telif hakları ve silinen görüntüler çıkıyor. Zira daha evvel YouTube’ta diğeri tarafından teliflenmiş hiçbir ses, bir daha öteki görüntülerde kullanılamıyor.

İşte bu kısır döngüyü kırmak ve her iki tarafı da mutlu edecek bir yenilik yapmak isteyen Google, devayı gelir paylaşımında buldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde devreye sokulan YouTube Creator Music uygulaması sayesinde, artık telif hakkı sahipleri istedikleri müzikleri kullanıma sunabilecekler. İçerik üreticileri tarafından kullanılacak bu müzikler karşılığında ise ya peşin olarak telif hakkı ödemesi yapılacak ya da o sesin kullanıldığı görüntünün gelirleri paylaşılacak. Bu sayede her iki tarafın da şad olması amaçlanırken, tabi ki ortada aldığı kurullarla YouTube’un da yüzü gülecek. Uygulama evvel Amerika’da kullanıma sunuldu lakin kısa bir mühlet içerisinde tüm dünya ülkelerinde karşımıza çıkması bekleniyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap