Youtuber Nedir, Youtube Fenomeni Nasıl Olunur?

 Youtuber Nedir, Youtube Fenomeni Nasıl Olunur?
Okunuyor Youtuber Nedir, Youtube Fenomeni Nasıl Olunur?

Youtuber nedir, ne demektir, kime denir, ne iş yaparlar? Youtuber para kazanıyor mu, ne kadar para kazanıyor? Youtuber nasıl olunur, nasıl olabilirim, olmak istiyorum nasıl olurum? Youtuber olmak hakkında detaylı bilgiler yazımız devamındadır.

Youtuber nedir, kimdir?

Youtuber nedir, nasıl olunur? Youtube, çeşitli videoların paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur. 2005 tarihinde 3 arkadaş tarafından kurulan Youtube, şuan da dünyanın en büyük kanallarından bile daha fazla kitleye sahip bir platformdur. Televizyon kanalları ve haber kanalları bile reyting düşüşlerinden dolayı Youtube üzerinden kanal açarak sektörüne devam etmektedir. Eğer yapmasaydı belki de kendi sektörleri kapanabilirdi.

Youtuber, kelime anlamı olarak Youtube’u aktif bir şekilde kullanarak özgün videolar ile insanları eğlendiren, bilgilendiren ve öğreten gibi çeşitli konular ile içerik üretenlere denmektedir. Herkes Youtuber olabilir gibi bir söz olsa da başarılı bir Youtuber olmak çok daha zordur. Youtuber serüveni ilk olarak Youtube’un kurulması ile değil, Google gibi büyük bir şirketin Youtube’u satın alması ile başlamıştır. Google reklamlarını izleyici kitlesi zengin olan Youtube üzerinden paylaşarak Youtuberlar da bu reklam gelirlerinden aldıkları pay ile para kazanmaktadır. Bu işleme de Google Adsense programı denmektedir. Google Adsense sayesinde sadece Youtube üzerinden değil İnternet sitesi açan blog ve diğer makale yazarları da İnternet sitesine ekledikleri Google reklamları ile para kazanmaktadır. Ancak Youtuber olarak bu sitelerde bulunan yazarlardan kat kat daha fazlasını kazandığını söylemek gerekiyor.

Youtuber nedir? nasıl olunur?

Youtuber olabilmek için, bir video teması, belirli bir yetenek ve geniş bir kitle sahibi olunmalıdır. Video çekimine uzun süre ara verilmeden sık sık video paylaşımları ile, hem hedef kitlenizin hem de rakip Youtuberların dikkatini çekebilirsiniz. Çeşitli Vlog çekme işi yapan Youtube fenomenleri de vardır. Ayrıca diğer Youtuberlar ile olan güçlü ilişkileriniz de Youtuber olmanızın önündeki önemli bir artıdır.

Youtuber olmak için gereken ekipmanlar, programlar nelerdir?

Youtuber olabilmek için sadece Youtube kanalı açarak “Merhaba arkadaşlar, kanalıma hoş geldin” diyerek ne yazık ki olunmuyor. Herkes Youtuber olabilir ama başarılı bir Youtuber olabilmek için öncelik çok büyük bir sabır gerekiyor. Bundan dolayı ilk 6 ay boyunca sadece özgün içerikler girerek parayı asla düşünmemelisiniz. Ayrıca başarılı bir Youtuber olabilmek için belli başlı ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Bu ekipmanlar,

 • Kamera
 • Ses sistemi
 • Mikrofon
 • Işıklandırma
 • Yeşil perde

Şeklinde ekipmanlar profesyonel bir Youtuber olmanıza yardımcı olacaktır. Ancak basit ve başlangıç için idare eder bir ekipman için sadece kamera ve mikrofon yeterli olacaktır. Ekipmanların yanı sıra Youtuberların kullandıkları programlar bulunmaktadır. Bu programlar video düzenleme ve ses düzenleme gibi çeşitli video düzenlemede yardımcı olacak uygulamalardır. Bu programların en çok kullanılanları,

 • Sony Vegas Pro
 • Audacity
 • Photoshop programları
 • Camtasia Studio
 • Bandicam
 • Photoscape

Şeklinde programlar yardımcı programlardır. Kamera çekimlerinde yardımcı olan, ses düzenlemeleri yapan, resimlere farklı efektler vererek videoyu daha kaliteli ve düzenli yapan programlar Youtuberlar için en önemli hususlardan bir tanesidir diyebiliriz.

Yorum Yap
Giriş Yap