Zelzele uzmanı 12 vilayet için ihtarda bulundu!

 Zelzele uzmanı 12 vilayet için ihtarda bulundu!
Okunuyor Zelzele uzmanı 12 vilayet için ihtarda bulundu!

Türkiye, bulunduğu coğrafya nedeniyle doğal afetlerle sıkça karşıya karşıya kalıyor. Bunlardan birisi de yakın vakitte kendini hatırlatan zelzele. Son olarak bu alanda uzman Prof. Dr. Naci Görür, 12 ili ilgilendiren bir sarsıntı açıklaması yaptı.

Türkiye zelzeleyle uğraş ederken bu alanla ilgilenen jeoloji uzmanlarından ikazlar gelmeye devam ediyor. Hürriyet’e röportaj veren Jeoloji uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, fay sınırına yakın 12 ilin zelzele riski taşıdığını tabir etti.

Görür, zelzele konusunda en tehlikeli bölgelerden birinin Marmara Bölgesi olduğunu söyledi. Bu noktada İstanbul ve Tekirdağ‘daki yerleşim alanlarının risk taşıdığına dikkat çekti. Birebir vakitte Kuzey Anadolu fay sınırının Güney kolu etrafındaki Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Edremit bir yana, İzmir‘de de bir zelzele beklendiğini tabir etti.

Fay hattı üzerinden geçen Hakkari için de bir ihtarda bulundu. Erzincan ve Bingöl‘e bağlı olan Karlıova ilçesi ortasındaki Yedisu fayında da sarsıntı öngörüldü. Öte yandan Kahramanmaraş sarsıntısı nedeniyle Adana Havzası ve Hatay’ın İskenderun ilçesindeki faylarda gerilimin artmış olabileceği belirtildi.

2020 yılında gerçekleşen Elazığ zelzelesinin artçılarının hala devam ettiğini söyleyen Naci Görür, Kahramanmaraş’taki iki büyük zelzelenin artçılarının da bir yıldan fazla sürebileceğini söz etti.

Prof. Dr. Naci Görür’ün ilgili açıklaması şu halde;

“Türkiye’de zelzele konusunda en tehlikeli bölgelerden biri Marmara Bölgesi. Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu, Marmara Denizi’nin kuzey kesitinden geçiyor. İstanbul ve Tekirdağ yerleşim alanları bu sebeple riskli bölgeler. Ayrıyeten Kuzey Anadolu fayının güney kolu etrafındaki Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Edremit de zelzele beklediğimiz bölgeler. İzmir birebir halde riskli. Daha evvel konuşsaydık ‘Kahramanmaraş’ derdim. Bunu bugün yaşıyoruz. Hakkâri bir öbür ilimiz… Erzincan ile Bingöl vilayetine bağlı Karlıova ilçesi ortasındaki Yedisu fayında da zelzele öngörüyoruz. Adana Havzası ve Hatay’ın İskenderun ilçesindeki faylarda da gerilim artmış olabilir.”

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap