Linux Pazar Payı, Steam Anketlerinde Yıllar Sonra %1’in Üzerine Çıktı

Linux oyuncularının sayısı son dönemde yükselişe geçerken bu sayının Steam Deck ile birlikte daha fazla artması bekleniyor.
 Linux Pazar Payı, Steam Anketlerinde Yıllar Sonra %1’in Üzerine Çıktı
Okunuyor Linux Pazar Payı, Steam Anketlerinde Yıllar Sonra %1’in Üzerine Çıktı

Valve, Steam Donanım Araştırması için elde ettiği güncel verileri yayınladı. Bildiğiniz gibi Steam’in dünya genelinde hatırı sayılır sayıda kullanıcısı var ve bu da hangi donanımın ne kadar kullanıldığıyla ilgili bize önemli veriler sağlıyor.

Öte taraftan CPU ve GPU tarafında zaman zaman dalgalanmalar olabiliyor. Ancak elde edilen en yeni verilere göre, Linux’ta oyun oynayanların sayısı yıllar sonra ilk kez %1’e yükseldi.

Valve, 2018 yılında binlerce oyuncunun beklediği ve Windows’a özgü API kodlarını Linux işletim sistemine uyarlayan Proton’u tanıtmıştı. Birçok oyuncu Proton yazılımını denedi ve Linux’un pazar payı %2’ye kadar tırmanmayı başarmıştı. Ancak test dönemi sona erdikten sonra geriye yalnızca %.0.8-%.0.9’luk bir dilim kaldı.

Temmuz ayında yayınlanan son anketler ise Linux oyuncularının %1.0’ı aştığını gösteriyor. Bu dilim oldukça düşük görünse de Valve’ın dünya çapında milyonlarca bilgisayar ve oyuncuya erişimi olduğunu hatırlatalım.

Steam Deck’e gelecek olursak, bu taşınabilir oyun konsolları oyunculara ulaşmaya başladığında, Linux pazar payının büyümeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Daha önce belirttiğimiz gibi, bu konsol temel olarak Linux tabanlı Arch işletim sistemiyle gelecek. Son olarak Valve ve AMD’nin bu konsol için özel Linux sürücüsü geliştirdiğini not edelim.

kaynak:technopat.net

Yorum Yap
Giriş Yap