GNU Linux Nedir? Linux İşletim Sistemi Özellikleri

Okunuyor GNU Linux Nedir? Linux İşletim Sistemi Özellikleri

GNU Linux Nedir? Linux İşletim Sistemi Özellikleri Nelerdir?

1983 yılında Richard Stallman, UNIX standartlarıyla uyumlu benzer bir işletim sistemi oluşturmak amacıyla iddialı GNU Projesi’ni başlattı. İki yıl sonra 1985’te Özgür Yazılım Vakfı’nı kurdu ve Genel Kamu Lisansı’nı (GNU GPL) geliştirdi ve yazılımın serbestçe dağıtılmasına izin veren yasal bir çerçeveye sahip oldu. Bu şekilde GNU yazılımı çok hızlı bir şekilde ve birçok kişi tarafından geliştirildi. Kısa vadede, çok sayıda program geliştirildi, böylece 1990’ların başında tam bir işletim sistemi oluşturmak için neredeyse yeterli yazılım mevcuttu.

Doğal olarak, daha sonra Linux olarak bilinen şey bugün bir hobinin işletim sisteminden çok daha fazlasıdır ve teknoloji dünyasını kökten değiştiren bir yenilik dalgası yarattı. Linux  , açık kaynak bir işletim sisteminden çok daha fazlasıdır.

Eylül 1991’de Helsinki Üniversitesi’nde ikinci yıl Bilgisayar Bilimi öğrencisi Linus Torvalds, Linux sürüm 0.0.1 olarak bilinen Linux’un ön çekirdeğini geliştirdi.

1992’de Linus Torvalds Linux çekirdeğini ücretsiz yaptı. GNU projesi ve Linux çekirdeği altında yapılmış bileşenleri birleştirerek komple işletim sistemini uyguladılar. Bu yüzden Linux kelimesini kullanıyoruz.
Linus Torvalds

Linux Nedir?

Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir.Linus Torvalds tarafından 1991 yılında duyurulmuştur.Açık kaynak kodludur.Tüm dünyadan binlerce geliştirici katkı sunar.Kodun geliştiricilere açık olması ve sürekli incelenebilir olması sebebiyle güvenlidir.

GNU Linux Nedir?

GNU, özgür yazılım olan bir işletim sistemidir, yani kullanıcıların özgürlüğüne saygı duyar. Linux projesinden önce başlamış bir projedir.Richard Stallman tarafından hayata geçirilmiştir.Kendi çekirdeği Hurd’dur ancak gelişimini tamamlayamamıştır. Linux’un yaygınlaşması ile birlikte Linux çekirdeğini kullanmaya başlamıştır.Dağıtımlar için çok geniş bir özgür yazılım kaynağı sunar.

Gnu Linux İşletim Sistemi Özellikleri

Virüsleri unutabilirsiniz. çünkü  Linux sizi korur ve Antivirüs’e ihtiyacımız yoktur.
Sisteme yığınla ücret  ödemeyin. çünkü linux ücretsizdir.
gibi daha birçok sebep sıralanabilir.

Ve son söz olarak, tahminimce insanlar özgür ya da bedava olduğu için değil, Windows’ta olmayan güzel özellikleri sayesinde Linux’a geçecekler.

Yorum Yap
Giriş Yap