Avrupa Birliği Proje Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

 Avrupa Birliği Proje Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?
Okunuyor Avrupa Birliği Proje Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Avrupa Birliği Proje Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapabilir?

Avrupa Birliği Proje Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Bu nedenden dolayı ülkemizde bu projelerin daha kolay gerçekleşme alanını yaratma amaçlı Avrupa Birliği Proje Uzmanı adıyla bir meslek grubu yarattı. Bu meslek grubu halen birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle bu meslekle alakalı ne iş yapar? Nasıl olunur ve nereden alınır? Gibi sorulara cevap aramak gerekir.

Avrupa Birliği Uzmanı kendisine atanan projeyi belirlenen zaman içerisinde ve oluşturulan bütçe dahilinde başarılı bir biçimde tanımlayarak daha çok özel şirketlerde veya kamu kurumlarında çalışan kişidir. Avrupa Birliği çeşitli kriterlere dayanan projeler içermesi sebebiyle birçok ülkenin girmek istediği topluluklardan birisidir.

Yani Avrupa Birliği Proje Uzmanlığını Avrupa Birliği’nin gelişme kriterlerini gerçekleştirme aracı olarak da görebilirisiz. Bu mesleki tanımdan sonra Avrupa Birliği Proje Uzmanı görev alanları şunlardır.

  • Var olan projeler için gelişme alanı yaratırlar
  • Projeler için yenilik içeren fikirler üretirler
  • Projelerin belirlenen zaman aralığında gelişmesini sağlarlar
  • Projelerin belirlenen zaman aralığın yetişmesini engelleyecek sorunları bulurlar
  • Proje planlarını hazırlayarak yönetimin önüne sunarlar
  • Projeye atanan ekibin performans denetimini yaparlar
  • Projelerde yaratılan faydanın devamlılığını sağlarlar
  • Projenin sağlanması için gereken personellerin görev alanlarını iyileştirirler

Avrupa Birliği Proje Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölümlerden Mezun Olmak Gerekir?

Avrupa Birliği Proje Uzmanlığı için genellikle üniversitelerin dört yıllık bölümleri tercih edilmektedir. Fakat bazı kurumlar İstatistik, Ekonomi, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerden lisans derecesiyle tamamlamaları halinde bu mesleğe alınabilmektedir.

Avrupa Birliği Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Avrupa Birliği Proje Uzmanı hem kamu kuruluşlarında hem de özel alanlarda iş alanı yaratabildiği için Avrupa Birliği Proje Uzmanlığı Maaşı değişkenlik göstermektedir. Kimi yerlerde üç bin lira gibi seyreden Avrupa Birliği Proje Uzmanları bazı özel iş yerlerinde altı bin liraya kadar maaş alabilmektedir. Tabii bunda çalıştığı iş yerinin popülerliği, tecrübesi ve  gerçekleştirdiği projelerdeki güven ve disiplin oranı da etkilidir. Bu nedenle Avrupa Birliği Proje Uzmanının maaşı tam detaylı olarak bilinmemektedir.

Son zamanlarda Avrupa Birliğine dahil olabilmek için bu projelerin gerçekleşmesinin en önemli yolu ise Avrupa Birliği Proje Uzmanlığı mesleğinden geçer.

Yorum Yap
Giriş Yap