Bilgisayar Toplamak Mı Yoksa Hazır Bir Model mi Almak Avantajlı

 Bilgisayar Toplamak Mı Yoksa Hazır Bir Model mi Almak Avantajlı
Okunuyor Bilgisayar Toplamak Mı Yoksa Hazır Bir Model mi Almak Avantajlı

Bilgisayar Toplamak Mı Yoksa Hazır Bir Model mi Almak Avantajlı

Bilgisayar toplaması yapmak, bir zamanlar son derece popülerken, bu sıralar sıfır almak daha mantıklı olarak görülmektedir. Bunun sebepleri arasında ise pek çok faktör bulunmaktadır.  Eskiye nazaran bilgisayar toplama işlemleri daha da azalmıştır. Fakat bu durum, bilgisayar fiyatlarının artmasıyla birlikte yeniden gündeme gelir olmuştur. Bu nedenle toplama bilgisayar hazırlamak mantıklı görülmektedir. Araştırmalara bakıldığı zaman, toplama bilgisayarlar doğru parçalarla yapılırsa güzel sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çok fazla oyun oynayan kişiler bu yönteme başvurabilir. Bunun yanı sıra, gündelik işler için yeni bir bilgisayar da alınabilir.

Toplama Bilgisayar Alırken Hangi Önceliklere Dikkat Edilmelidir ?

Toplama bilgisayar almayı düşünen kişilerin, donanıma çok fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu ne kadar kaliteli bir bilgisayar toplanacağını belirler. Toplama bilgisayar alan kişilerin dikkate alması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir.

  • İşlemcinin Seçimi
  • Ana Kartının Seçimi
  • Ekran Kartının Seçimi
  • SSD’lerin Seçimi
  • RAM Belleğin Seçimi
  • PSU seçimi
  • Kasa Seçimi

Bu donanımların hepsi, birbiriyle bağlantılıdır. Örneğin seçilen anakarta uygun bir kasa modeli seçilmesi gerekir. Ya da RAM Belleğin, Anakart ile frekansının uyumlu olması gerekmektedir. Parçalarının birbiriyle uyum sağlamaması, sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu da toplama bilgisayar almak isteyen kişilerin, sorun yaşamasına sebep olmaktadır. Bu nedenler doğru seçimler yapılması gerekir.

Bilgisayar Toplarken Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Bilgisayar toplama işlemini bitiren kişilerin yapması gereken ilk iş, işlemciyi anakarta takmaktır. Anakart kasaya takılmadan önce, bu işlem yerine getirilmelidir. Sonraki aşamada ise, işlemciye soğutucunun takılması gerekir. Sonrasında RAM bellek ve SSD Diskin takılması işlemlerine geçilebilir. RAM bellek takılırken, Anakart kitapçığından yardım alınabilir. Güç kaynağı kasaya monte edildikten sonra kasa arkasında bulunan vidalar montelenmelidir. Anakart takılması işlemine, güç kaynağı takıldıktan sonra geçilmelidir. Anakart, kasa metal zeminine monte edilmemelidir. Bu işlem sırasında çok dikkatli olmak gerekir. Tornavida ile sıkıştırma işlemleri yapılırken, zarar vermemeye dikkat edilmelidir. Anakart ve güç kaynağının kasaya yerleştirdikten sonra, ekran kartı takılabilir. Ekran kartında kasa dışına bakan giriş çıkış portları olur. Kasanın arkasındaki delikler tornavidayla açılır ve ekran kartı slotu yerleştirilir. Güç kabloları da takıldıktan sonra işlem sonlandırılır.

 

Yorum Yap
Giriş Yap