Büyük Türkiye zelzelesi ülke iktisadını nasıl etkileyecek?

 Büyük Türkiye zelzelesi ülke iktisadını nasıl etkileyecek?
Okunuyor Büyük Türkiye zelzelesi ülke iktisadını nasıl etkileyecek?

Dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar ile birlikte yaralar sarılmaya başlandı. Son olarak Uluslararası Para Fonu (IMF), sarsıntının Türkiye iktisadı üzerinde yaratacağı etkiyi açıkladı.

IMF İcra Yöneticisi Mahmud Mohieldin, yapılan basın toplantısında Kahramanmaraş sarsıntısının Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) üzerinde yaratacağı tesir hakkında konuştu. Mohieldin, 1999 yılındaki Gölcük zelzelesi kadar tesirli olması ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Önümüzdeki aylarda tekrar inşa için yapılacak kamu ve özel kesim yatırımlarının, ileriye dönük olarak GSYH büyümesini artırabileceğini de kelamlarına ekledi. 17 Ağustos 1999’da olan 7,4 büyüklüğündeki Gölcük zelzelesinin Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)’a nazaran 17 milyarlık bir ziyana neden olduğunu belirtmekte yarar var.

TÜSİAD, 2023 Kahramanmaraş Sarsıntısı Afet Durum Raporunu yayınladı. Bu raporda sarsıntı için 70,75 milyar dolar konut ziyanı, 10,4 milyar dolar ulusal gelir kaybı ve 2,9 milyar dolarlık işgücü kaybı öngörüldü.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap