Twitter, yasaklanmış hesaplardan milyonlarca dolar kazanıyor

 Twitter, yasaklanmış hesaplardan milyonlarca dolar kazanıyor
Okunuyor Twitter, yasaklanmış hesaplardan milyonlarca dolar kazanıyor

Rapor, daha evvel “nefret dolu içerik ve tehlikeli komplolar yayınlamaktan” yasaklanan 10 hesaptaki mevcut etkileşimleri inceledi. Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının akabinde bu hesaplar eski haline getirildi. Raporda incelenen küme Andrew Tate, Daily Stormer’ın kurucusu Andrew Anglin, önde gelen aşı aykırısı Robert Malone ve Gateway Pundit’e ilişkin olanlar da dahil olmak üzere aşırılıkçılık ve komplo teorileriyle bağlı bir dizi yüksek profilli hesabı kapsıyor.

Erişimlerini ve iştiraklerini varsayım etmek için CCDH, Aralık ve Ocak aylarında 47 günlük bir müddet boyunca bu hesaplardan gelen yaklaşık 10.000 tweet’i tahlil etti. Tahlillerine nazaran, “ortalama bir günde, on hesaptan gelen tweetler toplamda 54 milyon gösterim aldı. Bu ortalamayı 365 gün boyunca iddia edersek, hesapların bir yıl boyunca yaklaşık 20 milyar gösterime ulaşması beklenebilir.”

Bu gösterimlerin Twitter’a ne kadar reklam geliri getirebileceğini belirlemek için CCDH, sırf raporda ismi geçen 10 kullanıcıyı takip eden üç yeni Twitter hesabı oluşturduğunu söylüyor. Müellifler, reklamların yaklaşık her 6.7 tweet’te bir göründüğünü buldu. Akabinde, “Twitter reklamlarının 1.000 gösterim başına ortalama 6,46 ABD dolarına mal olduğunu” iddia eden analitik firması Brandwatch’ın bilgilerini kullanan CCDH, hesaplar genelinde varsayımı yıllık reklam gelirlerinde toplam 19 milyon ABD dolarına varan bir ölçü buldu.

Twitter, yasaklanmış hesaplardan milyonlarca dolar kazanıyor

Tahminler, Twitter’ın bu kullanıcılardan ne kadar kazanabileceğinin kesin bir hesabı olmasa da, az sayıda kutuplaşan hesabın platform için ne kadar bedelli olabileceğini gösteriyor. Ayrıyeten, daha da tartışmalı kullanıcıları geri getirerek Twitter’ın ne kadar kazanacağının da altını çiziyor.

Raporda ismi geçen tüm hesaplar bir vakitler Twitter’dan kalıcı olarak yasaklanmıştı, lakin Musk’ın maddeyi çiğnemeyen kullanıcılara “genel af” çıkaracağını söylemesinin akabinde eski durumlarına getirildi. Twitter ayrıyeten kısa müddet evvel daha evvel yasaklanmış daha fazla kullanıcının askıya alınmalarına itiraz etmesine müsaade vermeyi planladığını duyurdu.

Aynı vakitte, Twitter’ın reklam işi, Musk’ın devralmasından bu yana büyük bir darbe aldı. Platformer’ın haberine nazaran, bir dizi yüksek profilli reklamveren platformdan çekildi ve reklam geliri %40’a kadar düştü.

Rapor ayrıyeten, önde gelen reklamverenlerin reklamlarının, bu kullanıcılardan gelen rahatsız edici ve kışkırtıcı gönderilerin yanında göründüğü çeşitli durumlara da işaret ediyor. Örneğin, Andrew Anglin’in “bir bayanın nitekim liyakatle yapabileceği tek meslek fahişeliktir” diyen bir tweetinin çabucak altındaki bir Prime Görüntü reklamı. Rapor ayrıyeten, direkt COVID-19 aşıları hakkında yanlış bilgi veren bir tweet’in altında görünen Sıhhat Bakanlığı’ndan gelen bir reklama da dikkat çekiyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap