Google’dan Android’in güvenlik düzeyini etkileyen hamle!

 Google’dan Android’in güvenlik düzeyini etkileyen hamle!
Okunuyor Google’dan Android’in güvenlik düzeyini etkileyen hamle!

Android, dünyanın en tanınan taşınabilir işletim sistemlerinden birisi. Tıpkı vakitte gelişmeye devam eden ve çeşitli siber güvenlik tehditlerine karşı korunması da en sıkıntı olanıdır. Google, kimileri performans artışıyla gelecek olan, eser yazılımı seviyesinde sunulacak yerleşik güvenlik özellikleri sayesinde bunun üstesinden gelecek.

Google, Android için güvenliği beşinci vitese çıkarıyor

Google, Android işletim sisteminin güvenliğini, şurası olan gerçek donanıma en yakın düzeyde güçlendirerek artırmanın yeni bir yolu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. (detaylı bilgi için) Karar, çağdaş siber tehditlere karşı daha fazla muhafaza katmanı eklemek için yazılımın, daha az görünür bileşenlerini müdafaaya ve genel eğilimiyle uyumlu çalışmasına dayanıyor.

Günümüzde tüm Android aygıtlar, uygulama işlemcileri ismi verilen çok çekirdekli işlemciler tarafından desteklenmekte ve buna, hücresel irtibatın yanı sıra imaj, görüntü ve güvenliğin işlenmesi için özelleştirilmiş ek işlemciler eşlik etmektedir. Çip Üzerinde sistemler yahut SoC’ler olarak bilinen bu yapı, üretici yazılımı tarafından korunuyor.

Kötü niyetli beşerler, yararlanılabilecek yanlışlar ve güvenlik açıkları bularak genelde yazılım yığınının bu kısmına bakıp sistemi maksat haline getiriyor. Bu tıp bir taarruz seviyesi, güvenlik düzeltmelerini vaktinde dağıtmak için Google’ın çok sayıda OEM (Samsung, Sony, Xiaomi, Huawei vb gibi) iş ortağıyla uyum yapmak zorunda kalmasına neden oluyor. Bu durum bilhassa Google için tasa verici.

Google, Android platformunun güvenliğini güçlendirmek için çok taraflı bir plana sahip. Şirket birinci olarak, yazılım geliştirme sürecinin başlarında bellek güvenliği sıkıntılarını yakalayan derleyici tabanlı düzelticiler ile güvenliği daha da arttırmak istiyor.

İkinci olarak, eser yazılımı sayesinde bellek güvenliği özellikleri ekleyerek donanım ortaklarıyla birlikte çalışmayı hedefleyecek. Bunların rastgele bir kritik bellek yanılgısını önlemesi ve bir uygulama tarafından ayrılmadan evvel bellek sayfalarını sıfırlayan bir sistem içermesi gerekecek. Bu, farklı bir uygulamanın geride bıraktığı rastgele bilgileri de sahiden ortadan kaldıracak.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap