İşten çıkarmalar artıyor! İşsizlik korkusu herkesi sardı!

 İşten çıkarmalar artıyor! İşsizlik korkusu herkesi sardı!
Okunuyor İşten çıkarmalar artıyor! İşsizlik korkusu herkesi sardı!

Geçtiğimiz yılın kasım ayında, Meta, “daha az çalışana sahip ve daha verimli” bir şirket haline gelmek emeliyle dünya genelinde 11.000’den fazla çalışanını işten çıkardı. Şirketin planları şimdi bununla bitmemiş üzere görünüyor zira raporlara nazaran Meta, önümüzdeki haftalarda işgücünü daha da azaltmaya hazırlanıyor.

Financial Times’ın bir raporuna nazaran, şirket, yeni bir işten çıkarma çeşidi duyurmadan evvel birçok grubun bütçesini onaylamayı erteledi. Bu, yöneticilerin iş yüklerini planlayamaması nedeniyle hiçbir iş yapılmadığı manasına geliyor. Aslında, olağanda günler süren projelerin bile artık bir ay kadar sürdüğü belirtiliyor. Bunlar, metaverse ve reklamcılık üzere öncelikli alanlar da dahil olmak üzere öncelikli alanlar ortasında yer almaktadır.

İşten çıkarmalar artıyor! İşsizlik korkusu herkesi sardı!

Birkaç hafta evvel, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, 2023’ün şirket için bir “verimlilik yılı” olacağını söyledi. “Daha güçlü ve daha çevik bir tertip olma odaklanıyoruz” dedi. Fakat, bahis hakkında bilgisi olan bir Meta çalışanı birebir fikirde değil üzere görünüyor. “Açıkçası, hala bir karışıklık var” diyor. “Verimlilik yılı, insanların hiçbir şey yapmadan para almasıyla başlıyor.” Meta şimdi husus hakkında yorum yapmadı.

Meta, son vakitlerde toplu işten çıkarmalara başvuran birçok şirketten yalnızca biri. Çalışanlarına elveda diyen öteki şirketler ortasında Microsoft, Twitter, Amazon, Google, Spotify ve Disney de yer alıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap