Obezite Cerrahisi

 Obezite Cerrahisi
Okunuyor Obezite Cerrahisi

Kişinin kilo vermesine yardımcı olmak için yapılan bir işlem olarak karşımıza obezite cerrahisi çıkmaktadır. Pek çok tedavi yöntemlerinden biri olan obezite cerrahisi kişilerin yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Obezite rahatsızlığı yaşayan kişilere uygulanan obezite cerrahisi ameliyat uygulaması ile hastanın midesinin bir kısmı çıkartılır. Bu şekilde midedeki besinlerin emilimi engellenmektedir. Midedeki besinlerin emilimi engellendiğinde vücut, ihtiyacı olan gerekli besin değerlerini vücutta önceden biriken yağ depolarından almaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

Obezite hastalarına uygulanan obezite cerrahisi ameliyatı sonrasında ilk bir ayda hasta ortalama 10 ila 25 kilo verir. İşlemden sonra ilk 3 ay hastanın en hızlı kilo verdiği süreçtir. 6 ay sonrasında ise kilo verimi yavaş bir şekilde devam eder.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Obezite cerrahisi ameliyatı sonrasında hasta 3 ila 4 hafta sonra gündelik yaşamında işine devam edebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı

Türkiye de en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan obezite hastalığının tedavi yöntemlerinden biri de tüp mide ameliyatı işlemidir. Bu tedavi yöntemi ile obezite hastalığı yaşayan bireyler mevcut sağlık sorunundan kurtularak daha sağlıklı bir şekilde yaşamaya başlar.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “vücuttaki yağ kütlesinin, kas ve kemik doku gibi yağsız kütleye oranla artması ve aşırı yağ depolanması ile karakterize edilmiş kişide fiziksel, psikolojik veya sosyal sorunlara yol açan enerji metabolizması bozukluğu” olarak tanımlanan obezite hastalığının tedavi yöntemlerinden biri de tüp mide ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Bu işlem, vücut kitle indeksi 50 kg/m2’den yüksek olup süper obez olarak tanımlanan ileri seviye obezite hastalarına uygulanan bir tedavi yöntemidir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Günümüzde en çok tercih edilen ve risk oranı düşük olan mide küçültme ameliyat yöntemi tüp mide ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Obezite tedavi yöntemlerinden biri olan tüp mide ameliyatı yöntemi 18 ile 65 yaş aralığında bulunan obez kişilere uygulanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Bu yöntem ile tedavi edilen hastalar işlem sonrasında şu şekilde beslenmesi gerekir;

  • Kalorisi düşük ve şekersiz içecekler tüketmeli.
  • Karbonhidrat oranı yüksek içeceklerden uzak durmalı
  • Hastaların işlem sonrasında yemek yerken sıvı tüketmeleri gerekir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite sağlık sorunu için uygulanan tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanır:

  • Slevee Gastrektomi = Tüp Mide Ameliyatı
  • Mide Kelepçesi = Gastrik Band.
  • Gastrik plikasyon = Mide Katlanması
  • Mide Bypası ( Roux-en Y Gastric Bypass, RNY Gastrik Bypass)
  • Mini Mide Bypası
  • Duodenal Switch.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

İşlem sonrasında hasta, sıvı gıdalar ve yumuşak gıdalar tüketmesi gerekir. Obezite ameliyatından hasta sonra yavaş yavaş katı gıdalara geçirilir ve karbonhidrat içeren besinlerden uzak durması gerekir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu endoskopi uygulaması ile kişinin midesine yerleştirilir. İçine hava ya da sıvı enjekte edilerek mide balonunun mide içinde hacim alıp yer kalması sağlanır.

Kaç Tip Mide Balonu Vardır?

Obez hastalar için kullanılan mide balonu çeşidi 4 tanedir. Bu çeşitler şu şekilde sıralanır: sıvılı ve havalı balon, ayarlanabilir hacimli balon, kendiliğinden erime özelliği bulunan ve çıkarılma sürelerine göre balon modelleridir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Hasta kapsül formuna sıkıştırılmış olan mide balonunu hekim kontrolünde bol su ile yutar. Mideye gönderilen kapsülün ucunda yer alan aparat ile mide balonu şişirilir. Mideye gönderilen balonun yeri röntgen çekilerek kontrol edilir.

Mide Balonu Nasıl Etki Eder?

Hastanın midesine gönderilen mide balonu, mide içinde kısmi yer kaplayıcı etkisi ile doyma hissi oluşturur ve hastada gıda alımının kısıtlanmasını sağlar.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Hastaya uygulanan mide balonu işleminde hasta ortama olarak 15 ila 20 kg kadar kilo kaybına uğrar.

 

 

Yorum Yap
Giriş Yap