Amazon fizikî marketlerde ‘büyümeyi’ planlıyor

 Amazon fizikî marketlerde ‘büyümeyi’ planlıyor
Okunuyor Amazon fizikî marketlerde ‘büyümeyi’ planlıyor

CEO Andy Jassy, Financial Times’a verdiği demeçte, şirketin gerçek yerde faaliyet gösteren bakkal dükkanı işinde “büyümeyi” planladığını söyledi.

Amazon, 2017 yılında Whole Foods’u 13,7 milyar dolara satın almıştı lakin şirket, öbür pek çok bölümde olduğu üzere market pazarına hakim olmaktan da çok uzak. Şirketin fizikî mağaza kısmı, toplam işinin sadece %3,4’ünü oluşturuyor ve bu Whole Foods’un satın alınmasından bu yana %10 civarında büyümüş hali.

Jassy, Financial Times’a “Hala erken aşamalardayız” dedi. “2023’te, fizikî açıdan ilerleyebileceğimiz bir formata sahip olacağımızı umuyoruz. Çok fazla deney yapma ve bunu süratli bir halde yapma geçmişimiz var. Ve sonra, sevdiğimiz bir şey bulduğumuzda, onu büyüterek ilerliyoruz, yapmayı planladığımız şey bu.”

Amazon fizikî marketlerde ‘büyümeyi’ planlıyor

Amazon’un kısa mühlet evvel duyurduğu işten çıkarmaların birden fazla, market kısmında gerçekleşti. Fresh süpermarketlerinden birçoğunu kapattı ve işe yarayan bir format ve formül bulmaya çalışırken yenilerini açma planlarını da askıya aldı. Jassy, COVID-19 salgınının ortasında birçok Fresh lokasyonunun açıldığını ve bu nedenle Amazon’un “pek olağan olmadığını” belirtti.

Fiziksel perakende işi öteki cephelerde de çaba ediyor. Neredeyse bir yıl evvel Amazon, ABD ve İngiltere’deki tüm kitapçılarını, 4 yıldızlı mağazalarını ve pop-up mağazalarını kapattığını söyledi. O zamanki emel, fizikî giysi mağazalarının yanı sıra işlerin market tarafına daha fazla odaklanmaktı. Lakin Amazon, market genişleme planlarını yavaşlattığı için geçen çeyrekte 720 milyon dolarlık bir darbe aldı.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap