Instagram, 16 Mart’ta canlı alışverişi kapatıyor

 Instagram, 16 Mart’ta canlı alışverişi kapatıyor
Okunuyor Instagram, 16 Mart’ta canlı alışverişi kapatıyor

O günden itibaren mağazalar, canlı yayınlar sırasında eserleri etiketleyemeyecek; olmazsa olmaz eserleri satın almak için sonrasına kadar beklemeniz gerekecek. Toplumsal ağ, atağını öteki temel özelliklere “odaklanmasına yardımcı olmanın” bir yolu olarak açıkladı.

Hareket, Instagram’ın ana ekrandan alışveriş sekmesini kaldırmasıyla ve Facebook’un Live Shopping’i kapatıp mağazaları Reels’e yönlendirmesinden aylar sonra gerçekleşti. Alışveriş, gönderiler, Reels ve Stories’deki bu toplumsal medya uygulamalarının bir modülü olmaya devam ediyor, lakin Meta giderek daha fazla temele dönüş yaklaşımı benimsiyor. Canlı alışveriş Instagram’a birinci olarak 2020’de geldi, tam da pandemi sırasında pek çok kişi çevrimiçi alışveriş yapmaya zorlanırken.

Instagram, 16 Mart’ta canlı alışverişi kapatıyor

Karar pek de şaşırtan değil. Meta, şiddetli bir iktisat ve değerli bir metaverse pivotu kar hanesini etkilediği için maliyetleri düşürmenin yollarını arıyor ve bilhassa makus performans gösteren teşebbüsleri kaldırmaya da epeyce istekli. Gizmodo’nun açıkladığı üzere, buna, Instagram’ın canlı alışverişi de dahil. Insider Intelligence’a nazaran, toplumsal tabanlı alışverişin 2022’de ABD e-ticaretinin sırf %5’ini temsil etmesi bekleniyordu. Bu doğruysa, Meta canlı yayınlar sırasında satın alımlardan fazla kazanmıyor.

Meta, alışveriş özellikleriyle gayrette yalnız değil. TikTok da geçen yılın sonlarında Kuzey Amerika’ya canlı alışverişi getirecekti, lakin bunu sadece dış kaynaklı teknoloji kullanarak yapacaktı, lakin bundan vazgeçti. Basitçe söylemek gerekirse, toplumsal alışveriş için teknoloji devlerinin beklediği kadar büyük bir kitle olmayabilir.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap