Bilgisayar nasıl yedeklenir? İşte izlenecek adımlar

 Bilgisayar nasıl yedeklenir? İşte izlenecek adımlar
Okunuyor Bilgisayar nasıl yedeklenir? İşte izlenecek adımlar

Bilgisayar yedeklemesi, datalarınızı kaybetmenizi önlemenin en düzgün yollarından biridir. Pekala bilgisayarınızı nasıl yedeklersiniz?

Bilgisayar nasıl yedeklenir? İşte izlenecek adımlar

İşletim sistemi, programlar, evraklar, fotoğraflar, müzikler ve görüntüler üzere her türlü evrakınızı korur. Bilgisayarınızın nasıl yedekleneceğine dair adımlar şu haldedir:

 1. Hangi dataların yedekleneceğine karar verin: Yedekleme süreci vakit alıcı olabilir, bu nedenle tüm belgelerinizi yedeklemek yerine, sırf kıymetli evraklarınızı, fotoğraflarınızı ve müziklerinizi yedeklemeniz önerilir.

 2. Yedekleme usulü seçin: Yedekleme formülleri ortasında mahallî yedekleme, bulut yedekleme yahut harici depolama ünitesi yedekleme üzere seçenekler mevcuttur.

 3. Yedekleme sıklığını belirleyin: Belgelerinizde sık değişiklikler yapmıyorsanız, yedekleme sürecini haftalık yahut aylık olarak yapabilirsiniz. Lakin belgelerinizde sık değişiklikler yapıyorsanız, yedekleme sürecini daha sık yapmanız önerilir.

 4. Yedekleme süreci için bir araç seçin: Yedekleme süreci için pek çok araç mevcuttur. Bu araçların birçoğu fiyatsızdır ve kolay kullanım sunar. Kimi örnek araçlar ortasında Macrium Reflect, EaseUS Todo Backup, AOMEI Backupper ve Clonezilla yer alır.

 5. Yedekleme sürecini başlatın: Seçtiğiniz araca nazaran yedekleme süreci değişebilir, lakin ekseriyetle aşağıdaki adımları içerir:

 • Yedekleme aracını açın ve yedekleme sürecini başlatın.
 • Yedekleme tipini seçin (tam yedekleme yahut artımlı yedekleme).
 • Yedeklemek istediğiniz evrakların yahut klasörlerin yerini belirleyin.
 • Yedekleme evrakını nereye kaydedeceğinizi belirleyin.
 • Yedekleme sürecini başlatın.
 1. Yedekleme sürecini test edin: Yedekleme süreci tamamlandıktan sonra, belgelerinizin yedeklendiğini doğrulayın. Yedekleme belgesini açın ve belli bir belgeyi kurtarmayı deneyin.

Bilgisayar yedeklemesi, belgelerinizin kaybolmasını önleyerek kaygınızı azaltmanıza yardımcı olur. Yedekleme süreci, sistemli olarak yapılmalı ve yedekleme belgeleri inançlı bir biçimde korunmalı.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap