Bu yılki E3 konferansı oyun severleri üzecek!

 Bu yılki E3 konferansı oyun severleri üzecek!
Okunuyor Bu yılki E3 konferansı oyun severleri üzecek!

Oyun sanayisinin en büyük yıllık etkinliklerinden biri olan E3 2023, Los Angeles fuarının 18 yıllık tarihinde rastgele bir büyük konsol üreticisinin iştirak sağlamadığı birinci aktiflik olacak.

IGN’den yapılan açıklamaya nazaran, Microsoft, Sony ve Nintendo’nun 2023 Electronic Entertainment Expo’ya (E3) katılmayacağını açıkladı. Bu üç büyük konsol üreticisi bu yıl ki basın toplantılarına ve fuar alanına katılmayacak.

E3 oyun severleri bu sefer üzecek

Microsoft’un iştirak yapmamasının ufak nedeni, E3 ile yaklaşık birebir vakitlerde yapacağı kendi sunumu olabilir. Sony ve Nintendo ise, son birkaç yıldır aslında kimi etkinliklere katılmıyordu.

Nintendo, 2013’ten beri her yıl E3 basın toplantıları yerine kendisinin düzenlediği etkilikler yayınlıyordu. Sony tarafı ise Nintendo’nun yolundan giderek 2019’dan itibaren E3’e katılmayı reddetmişti.

Daha evvel aktifliğin en değerli modülleri olarak görülen bu üç büyük şirketi kaybetmek, E3’ün daha sıkıntı durumda kalmasına sebeb olabilir. 2020’de bu aktiflik birinci defa iptal edilmiş, sonraki yıl ise sadece çevrimiçi bir aktiflik olarak gerçekleşmişti.

Nintendo, Haziran ayında bir “Nintendo Direct” sunumu gerçekleştirebilir. Electronic Arts, 2016’da başladığı lakin geçen yıl atladığı bir uygulama olan E3 ile birlikte bu yıl “EA Play” isminde yeni bir aktiflik düzenlemeyi düşünüyor. Ubisoft ise şu ana kadar rastgele birşey açıklamadı.

Microsoft‘un aktiflikten ayrılması bir sürpriz zira Xbox işvereni Phil Spencer geçtiğimiz günlerde IGN ile yaptığı bir röportajda E3’ü çokca övmüştü. Spencer ayrıyeten fuarın başarılı olmasına yardım etmek istediklerini bile söylemiş ve Microsoft’un yaz aktifliğinin haricinde, şirketin bu yılki E3 fuarına katılacağını öne sürmüştü.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap