Call of Duty Microsoft’u o kadar cezbediyor ki! [Tek şart]

 Call of Duty Microsoft’u o kadar cezbediyor ki! [Tek şart]
Okunuyor Call of Duty Microsoft’u o kadar cezbediyor ki! [Tek şart]

Microsoft, Call of Duty serisinin muahedenin bir modülü olmadığı sürece Activision-Blizzard’ı satın almayacak. Koca teknoloji devi için oyun stüdyoları, Wolrd of Wracraft vs üzere üretimler kıymetli değilken tek koşulun COD olması biraz abes açıkçası.

Activision Blizzard’ın son derece başarılı Call of Duty serisini Microsoft’un düşlerini süslüyor.

Microsoft’a Call of Duty’yi verin, gerisi sizin olsun

Avrupa Birliği mahkemeleriyle Salı günü kapalı kapılar arkasında yapılan toplantının akabinde Microsoft Lideri Brad Smith‘e Call of Duty serisini kaybetmenin muahedeyi tehlikeye atıp atmayacağı soruldu. Smith bu soruya verdiği yanıtta, “Bir oyunun yahut bir dilimin başka üretimlerden çıkarılabileceğini düşünmenin mümkün yahut gerçekçi olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Konuyla ilgili işlerin süratli olmasını istediklerini belirten Smith, Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun (CMA) bir an evvel karar vermesi gerektiğini düşünüyor. Microsoft’un başkanı

Bir muahedeyi bozmak ve Sony’nin AB’deki yüzde 80’lik hissesindeki yahut global olarak yüzde 70’lik hissedeki pozisyonunu, 20 yıldır üstün hakim bir şirket olduğu bir pazarda sağlamlaştırmak mı istiyorsunuz?

Yoksa geleceğin davranışsal korkuluklar ve çarelerle ilerlemesine müsaade vermek ve bu unvanı 150 milyon şahsa daha mı ulaştırmak istiyorsunuz? Bence bu, dünya çapında birçok mahkemenin ele alması gereken bir seçim.

Smith’in sayıları, Microsoft’un Sony’nin PlayStation konsolunun kendi Xbox’ından çok daha büyük bir pazar hissesine sahip olduğu gerçeğini de ortaya koyuyor.

Sony de dahil olmak üzere Microsoft / Activision Blizzard birleşmesi tersleri, Microsoft’un Xbox‘a özel Call of Duty üzere oyunlar yapıp rekabeti tesirli bir halde engelleyebileceğinden telaş ediyor. CMA tarafından yürütülen bir anket, serinin Xbox’a özel olursa PlayStation CoD oyuncularının yüzde 24’ünün konsol değiştireceğini de ortaya çıkardı.

Microsoft ise oyun konusunda hiç boş durmuyor. Daha bu hafta şirket, Xbox oyunlarını Nintendo platformlarına getirmek için Nintendo ile 10 yıllık bir mutabakat yaptı. Bu ortada Nvidia ile yapılan başka bir mutabakatla birlikte artık GeForce Now oyuncuları Xbox PC oyunlarını da oynayabilecek.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap